Niebiescy przegrywają

28 sierpnia 2014 Wyłączono przez Tomasz Breguła

Ruch Chorzów przegrał po wyrównanej walce z Metalistem Charków 0:1 i nie zagra w fazie grupowej Ligi Europejskiej. Zwycięski gol dla gospodarzy padł dopiero w dogrywce. W 105 minucie arbiter podyktował kontrowersyjny rzut karny, który na bramkę zamienił Cleiton Xavier.

W pierwszej odsłonie meczu rozgrywanego w Kijowie, drużyna gospodarzy z wielkim trudem radziła sobie z dobrze zorganizowaną obroną chorzowian. Niebiescy nastawili się na grę z kontry. Nie potrafili jednak wykorzystać stworzonych przez siebie szans. Najgroźniejszą akcję w 28. minucie przeprowadzili piłkarze Metalista. Strzał Wołodymyra Homeniuka wybronił jednak Krzysztof Kamiński.

W drugiej odsłonie gospodarze zaczęli coraz mocniej naciskać swoich rywali. Ich ataki nie dawały jednak oczekiwanego rezultatu. W 90 minucie przed okazją na zdobycie gola na wagę awansu niespodziewanie stanął Marek Zieńczuk. Jego strzał odbił jednak Bogdan Shust. Po zakończeniu regulaminowego czasu gry, na tablicy wyników widniał wynik bezbramkowy, co oznaczało dogrywkę.

Decydująca akcja została przeprowadzona w 102 minucie. Homeniuk strzelił głową nad wychodzącym z bramki Krzysztofem Kamińskim. Piłkę z bramki, na rzut rożny wybił Marcin Malinowski. Sędzia już wcześniej przerwał jednak akcję, dyktując rzut karny dla gospodarzy. Bramkarz Ruchu Chorzów, przy próbie interwencji, uderzył w twarz zawodnika drużyny przeciwnej. To zdaniem arbitra wystarczyło by podyktować jedenastkę i wyrzucić z boiska Krzysztofa Kamińskiego.

Między słupkami pojawił się debiutujący w pierwszym składzie Kamil Lech. Cleiton Xavier nie miał problemów z wykorzystaniem szansy na objęcie prowadzenia. Pewnie strzelił w lewy róg bramki i tym samym pozbawił złudzeń piłkarzy chorzowskiego Ruchu. Rezultat nie uległ już zmianie i po końcowym gwizdku to gospodarze cieszyli się z awansu do fazy grupowej Ligi Europejskiej.

Metalist Charków – Ruch Chorzów 1:0 (0:0, 0:0)

1:0 Xavier Claiton z karnego, 105 min.

Metalist: Shust – Krasnopiorow, Gueye, Yussuf, Pszenycznych – Kułakow, Edmar, Xavier, Rebenok (68 Radczenko) – Homeniuk, Jaja (62 Villagra); trener: Ihor Rachajew.
Rezerwowi: Horijanow, Torsiglieri, Torres, Osman, Barilko.

Ruch: Kamiński – Kuś, Malinowski, Stawarczyk, Dziwniel (83 Gigołajew) – Babiarz, Surma – Kowalski (81 Włodyka), Starzyński, Zieńczuk (105 Lech) – Kuświk; trener: Ján Kocian.
Rezerwowi: Szyndrowski, Helik, Urbańczyk, Efir.

Żółte kartki: Edmar, Krasnopiorow – Starzyński.
Czerwona kartka: Krzysztof Kamiński za faul, 102 min.