Krowy nie podróżują w „byczych” warunkach!

Krowy nie podróżują w „byczych” warunkach!

31 stycznia 2018 Wyłączono przez redakcja

Dwudniowa akcja kontroli warunków, w jakich przewożone są zwierzęta, po raz kolejny przyniosła smutne wyniki. Inspektorzy skontrolowali 4 pojazdy przewożące zwierzęta, a w każdym przypadku stwierdzili naruszenia dotyczące warunków ich przewozu. Krowy nie podróżują w „byczych” warunkach.
Krowy nie podróżują w „byczych” warunkachW dniach 25 i 26 stycznia 2018 r. inspektorzy z WITD w Katowicach przeprowadzali kontrole drogowe w okolicy miejscowości Woźniki w powiecie lublinieckim. W tym czasie zwracali szczególną uwagę na transport zwierząt. Wszystkie skontrolowane przewozy wykazały nieprawidłowości. Niektóre z nich były bardzo poważne.

Niestety, okazało się, że opiekunowie zwierząt kompletnie lekceważą obowiązek rozdzielania samców od samic. Zwierzęta, aż w trzech przypadkach przewożone były w jednej przestrzeni ładunkowej. To jednak najdrobniejsze z przewinień.

Kolejne polegało na przewozie bydła w zbyt niskiej ładowni. Jeden z przewoźników załadował zwierzęta na dwóch pokładach – jeden nad drugim. Aby pojazd nie był zbyt wysoki, drugi pokład zamontował tak nisko, że ranił on grzbiety zwierząt na dolnym pokładzie. Niewiele lepiej miało się bydło na „drugim piętrze”. W innym pojeździe sytuacja była podobna, choć bydło było załadowane tylko na dole pojazdu. W obu pojazdach przegrody boczne oddzielające zwierzęta były niewłaściwe i raniły je. Wszystkie byki były przywiązane za rogi do burt pojazdów.

Krowy nie podróżują w Krowy nie podróżują w Krowy nie podróżują w Krowy nie podróżują w Krowy nie podróżują w „byczych” warunkach Krowy nie podróżują w „byczych” warunkach Krowy nie podróżują w W

 

 

innym przypadku przewożono krowę po porodzie. Zwierzę było ciężko chore, leżało na podłodze pojazdu, którą kierowca uprzednio postanowił pozbawić oblodzenia przy użyciu… soli drogowej!

Z uwagi na bliskość miejsca rozładunku zwierząt, co dawało szansę na ich najkrótszy przewóz, pozwolono im pojechać dalej, jednak opiekunowie zwierząt zostali ukarani mandatami po 1000,00 złotych każdy.

Czwarty transport nie pojechał dalej. Pojazd był tak mały, że 5 krów ledwo się w nim mieściło.

Było tak ciasno, że zwierzęta nie mogły w ogóle się poruszyć. Inspektorzy nakazali przedsiębiorcy ich przeładunek. Kierowca musiał zapewnić dodatkowy pojazd i rozdzielić zwierzęta. Przy okazji dostarczono wymagane dokumenty, których w chwili zatrzymania nie było w samochodzie. Trzy krowy zostały przeprowadzone do innego pojazdu. W tym przypadku nałożono mandat wysokości 500 zł.

Krowy nie podróżują w „byczych” warunkach.

Dane przedsiębiorców lekceważących zasady transportu zwierząt oraz ich przewinienia zostaną tez przekazane Wojewódzkiemu Lekarzowi Weterynarii, który podejmie dalsze kroki, w celu zapobieżenia niehumanitarnemu traktowaniu zwierząt.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest