Zabytkowy ratusz w Chorzowie Batorym wrócił do Miasta.

Zabytkowy ratusz w Chorzowie Batorym wrócił do Miasta.

10 maja 2018 Wyłączono przez redakcja

Dobre wieści w sprawie ratusza w Chorzowie Batorym. Po wielu latach starań miastu udało się przejąć zabytkowy obiekt przy ul. Ratuszowej. Przez prawie 20 lat gmach znajdował się rękach prywatnych.

Zabytkowy ratusz w Chorzowie Batorym wrócił do Miasta.We współczesnym Chorzowie zachowało się kilka budynków, które albo wciąż pełnią, albo niegdyś pełniły funkcję siedziby władz miasta. Jeden z takich, okazałych gmachów, odnajdziemy w południowej dzielnicy miasta, która pierwotnie była wsią Hajduki, później została przemianowana na Hutę Bismarcka, w 1923 roku powróciła do nazwy Wielkie Hajduki, by wreszcie stać się Batorym. Ratusz wzniesiono w 1910 roku, w stylu neobarokowym.

Wielkie Hajduki

Chorzów, jedno z największych miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, rozciąga się pomiędzy Katowicami (na wschodzie), a Bytomiem (na zachodzie). Miasto ukształtowało się dopiero w pierwszej połowie XX wieku, kiedy to połączono w jeden organizm kilka samodzielnych miejscowości: pamiętające czasy średniowieczne Chorzów i Maciejkowice oraz XIX-wieczną osadę przemysłową Królewska Huta. Z czasem Chorzów powiększono jeszcze o teren dużej gminy Wielkie Hajduki, czyli o dzisiejszą dzielnicę Batory. Historia tej ostatniej miejscowości rozpoczęła się w XVI wieku, gdy funkcjonowały obok siebie dwie rolnicze wioski – Hajduki Górne i Dolne. W 1873 roku na ich terenie władze pruskie uruchomiły dużą Hutę „Bismarck”. Cesarz Niemiec, Wilhelm II zdecydował się wówczas połączyć Hajduki w nową gminę, o nazwie Huta Bismarcka.

 

Ratusz gminny

Na początku ubiegłego wieku postanowiono wznieść w Hucie Bismarcka okazały ratusz gminny. Stanął on w 1910 roku, przy obecnej ul. Ratuszowej 3. Nawiązuje wyglądem do barokowej architektury pałacowej – gmach postawiono bowiem na planie litery U, wymurowano trzy kondygnacje i przykryto dachem mansardowym z lukarnami. Najefektowniej prezentuje się umieszczony w fasadzie głównej trójosiowy pseudoryzalit, z ozdobnym portalem, który flankują dwie ładne kolumny, o głowicach naśladujących porządek joński. Dach zaś wieńczy, znajdująca się na osi budynku, wieżyczka widokowa. W 1922 roku tereny gminy Huta Bismarcka znalazły się w granicach odrodzonej Polski. Rok później jej nazwę zmieniono na Wielkie Hajduki. Utrzymała się ona do 1939 roku, kiedy Wielkie Hajduki włączone zostały w granice Chorzowa i stały się Batorym – jedną z dzielnic miasta.

Zabytkowy ratusz w Chorzowie Batorym wrócił do Miasta.

Dawny ratusz Hajduk Wielkich nie miał szczęścia do właścicieli. Kolejni inwestorzy szybko tracili zainteresowanie obiektem, brakowało im funduszy, a przede wszystkim pomysłu na to miejsce – przypomina prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Brak remontów miał fatalny wpływ na stan budynku. – W ostatnich latach udało nam się wymóc na właścicielach jedynie remont dachu. Prace wykonano przy wsparciu finansowym miasta – dodaje prezydent. Sytuacja zmieniła się w zeszłym roku, kiedy nowy właściciel zgodził się negocjacje z miastem w sprawie sprzedaży obiektu. Transakcje o wartości ponad 2 mln 700 tys. zł sfinalizowano pod koniec kwietnia 2018r. – Kiedy przejęcie dawnego ratusza stawało się możliwe, natychmiast rozpoczęliśmy poszukiwanie wiarygodnego partnera. Szukaliśmy osoby, która ma nie tylko świetny pomysł, ale także doświadczenie w rewitalizacji obiektów i może nam pokazać konkretne efekty – wyjaśnia prezydent Chorzowa. 8 maja na konferencji prasowej prezydent Andrzej Kotala ogłosił przyszłego dzierżawcę zabytkowego gmachu: fundację Giesche. –  Kiedy kilka lat temu przejmowaliśmy budynki Fabryki Porcelany, to wszystkie były w fatalnym stanie: bez prądu, wody i internetu. Dzięki ciężkiej pracy udało nam się zamienić to miejsce w kultowy adres, gdzie odbywają się spotkania, wydarzenia, a swoją siedzibę mają m. in. agencje kreatywne, galerie sztuki i showroomy. To rozwiązanie chcielibyśmy powtórzyć w ratuszu w Chorzowie Batorym – tłumaczy Rafał Wyszyński, prezes Fundacji Giesche. Prezydent Chorzowa oraz prezes fundacji podpisali już list intencyjny dotyczący przyszłej współpracy. – Teraz przed nami kilka kroków formalnych, m.in. uzyskanie zgody Rady Miasta oraz podpisanie umowy dzierżawy – dodaje Prezydent Chorzowa.

Historia ratusza

Neobarokowy gmach mieszczący się przy ul. Ratuszowej 3 w Chorzowie Batorym został wzniesiony w latach 1909-1911 jako siedziba naczelnika gminy Bismarckhütte. Po przyłączeniu tych terenów do II Rzeczypospolitej powrócono do historycznej nazwy Wielkie Hajduki, a sam gmach do 1939 r. stanowił siedzibę władz starostwa świętochłowickiego. Po 1948 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa. Wtedy swoją siedzibę znalazły tam kolejno Milicja Obywatelska, a następnie Policja. Od kilkunastu lat gmach pozostawał w rękach prywatnych.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest