Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży.

Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży.

26 października 2017 Wyłączono przez redakcja
Alkohol stał się tak popularny, że łatwo można zapomnieć o jego szkodliwości. Niekiedy zapominają o niej nawet przyszłe matki.

Badacze z Binghamton University na łamach pisma „Frontiers in Behavioral Neuroscience” przekonują tymczasem, że każda dawka alkoholu w ciąży może mieć szkodliwe i długotrwałe skutki dla potomstwa.

Naukowcy twierdzą, że przeprowadzone przez nich badanie różni się od poprzednich. Użyli w nim bowiem znikomych ilości etanolu, a – jak podają – wcześniejsze prace opisywały podobne skutki, lecz przy większych dawkach.

Eksperyment polegał na oddziaływaniu alkoholem na ciężarne samice szczurów. Tylko dwunastego dnia ciąży, przez sześć godzin oddychały one powietrzem z oparami alkoholu. Potomstwo, które się urodziło przeszło potem specjalne testy mierzące poziom niepokoju. Badanie na ciężarnych samicach szczurów pokazało, że już minimalna dawka alkoholu wpływa na zachowanie potomstwa. Młode samce urodzone przez matki poddane działaniu etanolu były znacznie bardziej nerwowe.

Efekt krótkotrwałego wystawienia na etanol okazał się zaskakująco wyraźny. Pojawił się on u samców, które były dużo bardziej nerwowe, szczególnie w okresie młodzieńczym. W dorosłości też zachowywały się nienaturalnie, ale tym razem były zbyt spokojne. Z nieznanego powodu samice wykazywały normalne zachowanie.

„Najważniejsza informacja, która płynie z tego doświadczenia jest taka, że zaobserwowane efekty pojawiły się u badanych przez nas szczurów już po jednym dniu ekspozycji – tylko po sześciu godzinach” – mówi kierujący pracami prof. Marvin Diaz.

„W mediach mówi się wiele o tym, czy istnieje bezpieczna dawka alkoholu w ciąży. To badanie mówi, że nie istnieje” – dodaje naukowiec.

Prof. Diaz chce dokładniej przyjrzeć się temu, co zaobserwował. W dalszych pracach chce dowiedzieć się, co zmieniło się w mózgach młodych zwierząt i dlaczego samce reagowały na etanol w organizmach matek, a samice nie.

Oczywiście efekty obserwowane u szczurów mogą się bezpośrednio nie przekładać na reakcje ludzi, jednak zwierzęta te są pod wieloma względami podobne do człowieka i dlatego używa się ich, jako modelowego organizmu. Jednocześnie coraz więcej badań potwierdza szkodliwość picia alkoholu przez ciężarne kobiety.

(PAP)

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest