To już pewne: ponad 32 mln zł unijnej dotacji trafią do Chorzowa.

To już pewne: ponad 32 mln zł unijnej dotacji trafią do Chorzowa.

21 listopada 2017 Wyłączone przez redakcja

To już pewne: ponad 32 mln zł unijnej dotacji trafią do Chorzowa i zostaną przeznaczone m.in. na stacje rowerowe i stworzenie inteligentnego systemu zarządzania ruchem. Jutro o godzinie 11:00 w Urzędzie Miasta umowę podpiszą Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa i Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

Część dotacji to zwrot kosztów za zakończoną w zeszłym roku inwestycję – pierwsze na Śląsku centrum przesiadkowe. Integracja przystanków tramwajowych i autobusowych, ułatwiła korzystanie z transportu publicznego w centrum miasta, a przebudowa układu drogowego „uwolniła” od torowiska przestrzeń przed Urzędem Miasta. – Ta inwestycja była niezbędnym krokiem do przeprowadzenia kompleksowej rewitalizacji rynku. Dzięki niej odzyskaliśmy miejsce i zyskaliśmy wygodne rozwiązanie komunikacyjne. – wyjaśnia prezydent Andrzej Kotala.

Dzięki dotacji Chorzów rozbuduje także infrastrukturę rowerową. Już wkrótce ruszy wypożyczalnia miejskich rowerów. Na każdej z 46 stacji znajdzie się 10 jednośladów. Unijny zastrzyk gotówki umożliwi też budowę parkingu Bike&Ride na prawie 100 rowerów, a w całym mieście przybędzie ponad 20 kilometrów dróg rowerowych.

Przy wsparciu dotacji unijnej w Chorzowie wdrożony zostanie także liniowy system zarządzania ruchem. – „Zielona fala”, priorytetowe przejazdy autobusów, a przede wszystkim usprawnienie ruchu w mieście – to główne zalety nowego systemu  – wyjaśnia wiceprezydent Marcin Michalik.

Inwestycje będą realizowane w latach 2018-2019. Ich całkowity koszt to ponad 37,5 mln zł (wraz ze zrealizowaną już inwestycją – budową centrum przesiadkowego).

źródło UM Chorzów

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci

pinterest