Sondażowe wyniki wyborów

Sondażowe wyniki wyborów

22 października 2018 Wyłącz przez redakcja

Według sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu – opublikowanego w niedzielę zaraz po zamknięciu lokali wyborczych – w wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju Zjednoczona Prawica uzyskała 32,3 proc. głosów, Koalicja Obywatelska – 24,7 proc., PSL – 16,6 proc. , Kukiz’15 – 6,3 proc.; Bezpartyjni Samorządowcy – 6,3 proc.; SLD-Lewica Razem – 5,7 proc.    Sondażowe wyniki w dużych miastach

Sondażowe wyniki wyborówZ sondażu, który przeprowadzono w 10 dużych miastach, wynika, że w pierwszej turze wybrano prezydentów: Warszawy, Poznania, Łodzi, Lublina, Katowic, Wrocławia i Białegostoku.

W stolicy, z wynikiem 54,1 proc., wygrał Rafał Trzaskowski reprezentujący Koalicję Obywatelską. W Łodzi z wynikiem 70,1 proc. wygrała urzędująca prezydent Hanna Zdanowska (Koalicja Obywatelska). Również w Poznaniu zwyciężył obecny prezydent Jacek Jaśkowiak (56,6 proc.). Jacek Sutryk z wynikiem 50,1 proc. zwyciężył w wyborach na prezydenta Wrocławia. Prezydentem Katowic pozostanie Marcin Krupa, który zdobył 51,1 proc. głosów. Kolejną kadencję na fotelu prezydenta Białegostoku pozostanie Tadeusz Truskolaski, który osiągnął 51,6 proc. poparcia. Krzysztof Żuk z wynikiem 59,7 proc. zwyciężył w Lublinie.

Natomiast z tego samego badania wynika, że w Kielcach, Gdańsku i Krakowie dojdzie do II tury wyborów na prezydenta.

W Kielcach Bogdan Wenta z PO (35,8 proc. głosów) zmierzy się z Wojciechem Lubawskim (29,6 proc.), w Gdańsku rządzący od 20 lat Paweł Adamowicz (36,7 proc.) będzie rywalizował z Kacprem Płażyńskim z PiS (32,3 proc.). W Krakowie Jacek Majchrowski (43,7 proc.) rywalizował będzie się z kandydatką Zjednoczonej Prawicy Małgorzatą Wassermann (33,6 proc.).
Sondażowe wyniki w sejmikach 
W wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS uzyskał 32,3 proc. proc., Koalicja Obywatelska – 24,7 proc., PSL – 16,6 proc.; po 6,3 proc. głosów dostali Bezpartyjni Samorządowcy i Kukiz’15 – wynika z sondażu exit poll opublikowanego w niedzielę wieczorem przez Ipsos.
W skali kraju próg wyborczy przekroczył również komitet SLD Lewica Razem, który – według IPSOS – uzyskał 5,7 proc. poparcia. Poniżej progu wyborczego znalazły się KWW Wolność w Samorządzie (1,5 proc.), KW Partii Razem (1,4 proc.), KW Ruch Narodowy RP (1,2 proc.), KW Partia Zieloni (1 proc.).
PiS wygrało wybory do sejmików w 9 województwach (mazowieckim, podlaskim, łódzkim, lubelskim, świętokrzyskim, śląskim, dolnośląskim, małopolskim, podkarpackim); Koalicja Obywatelska w 7 województwach (warmińsko-mazurskim, pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i opolskim).
(serwis PAP)
Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest