Dzień kobiet. Krótka historia popularnego zwyczaju

Dzień kobiet. Krótka historia popularnego zwyczaju

8 marca 2020 Wyłącz przez redakcja

Dzień Kobiet ma wiele źródeł. Jednym jest święto ze starożytnego Rzymu, a kolejnym protesty kobiet z początku XX wieku. Polakom jeszcze długo 8 marca będzie kojarzył się z komunizmem.

Z okazji tego szczególnego życzymy wszystkiego najlepszego, spełnienia wszystkich marzeń zarówno tych malutkich, jak i troszkę większych. Pamiętajcie drogie Panie, że świat bez kobiet nie miałby sensu…

Dzień Kobiet w PRL. 8 marca 1972 roku milicjantka otrzymała kwiaty z okazji Święta Kobiet (PAP, Fot: Henryk Rosiak)

Dzień kobiet 2020. Krótka historia popularnego zwyczaju

Przypomnijmy, że sam dzień kobiet – 8 marca – w PRL był idealnym dniem do manipulacji dla aparatu państwowego. Tego dnia promowano pracę kobiet oraz podkreślano jej znaczenie w hierarchii społecznej. Z okazji Dnia Kobiet panie obdarowywano “ekskluzywnymi” podarkami. Oprócz goździków i tulipanów były to rajstopy, kawa, czekolada i inne przedmioty, których zdobycie na co dzień stanowiło nie lada wyzwanie.

Dzień Kobiet 2020 wypada już w niedzielę 8 marca. Dzień Mężczyzn 2020 – dwa dni później. Dlatego spóźnialscy mają coraz mniej czasu na zakup prezentów. Dlatego też Biedronka uruchamia promocję, która obejmie szereg produktów.

Obecnie corocznie odbywają się organizowane przez feministki manify, czyli demonstracje połączone z happeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Prezentami są najczęściej kwiaty lub słodycze.

Dzień Kobiet w starożytności

Historycy na całym świecie doszukują się początków Dnia Kobiet w Starożytnym Rzymie. Na początku marca obchodzono tam rozpoczęcie nowego roku. Wiązało się to również z kultem macierzyństwa i płodności. Kobiety otrzymywały wówczas od swoich mężów drobne upominki.

Współczesny Dzień Kobiet ma podłoże feministyczne

Międzynarodowy Dzień Kobiet, jaki znamy współcześnie, narodził się na początku XX wieku. Dokładnie 8 marca 1908 roku kobiety wyszły na ulice Nowego Jorku. Pracownice domagały się wówczas przyznania im praw wyborczych oraz lepszych warunków pracy. Protest zakończył się tragicznie. W jego trakcie wybuchł pożar, w którym zginęło 126 kobiet. Rok później obchodzono pierwszą rocznicę tych wydarzeń. I właśnie 8 marca 1909 roku uważa się za pierwsze obchody Dnia Kobiet.

Dzień Kobiet w Polsce dzięki komunizmowi?

Święto Kobiet 8 marca przed II wojną światową nie cieszyło się w Polsce zbyt dużą popularnością. Do rozpropagowania tego święta przyczynił się komunizm. 8 marca po wojnie służył aparatowi państwowemu do szerzenia propagandy.
8 marca promowana była praca kobiet. Dodatkowo państwo, a także fabryki wkupywały się w łaski kobiet. Te obdarowywane były “towarami luksusowymi” jak na tamte czasy. Oprócz goździka każda z pań otrzymywała kawę, rajstopy, czekoladę, ręcznik lub ścierkę. Publikowano również plakaty, promujące pracę kobiet w każdym sektorze gospodarki.

Dzień Kobiet – 8 marca

Komunistyczna tradycja obchodzenia Dnia Kobiet w pewnym stopniu przetrwałą do dziś. W wielu miejscach pracy 8 marca panie są obdarowywane kwiatami lub słodkościami.

Żony otrzymują podarki od mężów, dziewczyny od swoich chłopaków. Święto to cieszy się również dużą popularnością w szkołach.

Kwiaty na Dzień Kobiet to niemalże obowiązkowy punkt obchodów 8 marca. Największą popularnością tak jak w PRL cieszą się goździki i tulipany, choć wiele pań otrzymuje również róże. Coraz popularniejsze stają się kwiaty doniczkowe.

żrdódło: internet, wp.pl, własne

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest