Historia z zębem w tle…  albo jak i dlaczego zrobiony jest Chorzów – i co ma do tego rzeczony ząb.

Historia z zębem w tle…  albo jak i dlaczego zrobiony jest Chorzów – i co ma do tego rzeczony ząb.

12 marca 2021 Wyłączono przez redakcja

Jak i dlaczego zbudowany jest Chorzów? Co drzemie pod płytami jego chodników? Co stanowi krwiobieg miasta? Czy naprawdę żyły tu dinozaury? Jaka jest przyszłość miasta bez 7 dumnych kominów Huty Kościuszko? Wreszcie… o co chodzi z tym zębem?!

Historia z zębem w tle…  albo jak i dlaczego zrobiony jest Chorzów – i co ma do tego rzeczony ząb.

Muzeum w Chorzowie i Muzeum Hutnictwa (w organizacji) zapraszają na pierwszą wspólną rodzinną wystawę historyczno-przygodową, która dostępna będzie dla zwiedzających już od 17 marca. Niezwykła, komiksowa wręcz ekspozycja stara się rozgryźć historię Chorzowa i wyjaśnić jak powstało miasto. Oczywiście nie zapominamy o hutniczym dziedzictwie, a wątek tajemniczego zęba prowadzi nas także do przyszłej siedziby Muzeum Hutnictwa.

ROZGRYZAMY/ROZGRYWAMY HISTORIĘ CHORZOWA

Przygotowaną wystawę zwiedzać można w różnych formach – indywidualnie z „Dziennikiem Tropiciela” w ręku (samodzielna karta gry), w towarzystwie historyka, a nawet… z Emilem Stolle, pierwszym burmistrzem Królewskiej Huty, niestrudzonym podróżnikiem i poszukiwaczem źródła wiecznego ognia.

Poznawanie historii to nie tylko kolejne daty, fakty, bohaterowie. By zrozumieć przeszłość warto poznać zachodzące w niej procesy. Na tapet bierzemy absolutnie wyjątkowe miasto, “krainę wygasłych wulkanów”. Swoje granice Chorzów przybrał tuż przed II wojną światową, ale wcześniej rozwijały się tu samodzielne miejscowości. Jedne jeszcze w średniowieczu, inne, jak Królewska Huta powstały w wyniku rewolucji przemysłowej. I to właśnie przestrzeń stale zmieniającego się miasta jest zarówno bohaterem, jak i tłem dla opowieści przygodowo-kryminalnej z wątkami obyczajowymi. Opowieści, która mogła wydarzyć się naprawdę.

Podróż w czasie rozpoczynamy w roku 1825, w którym spotykamy rodzinę Schymalla. Przestrzeń gry stanowi mieszkanie Schymallów, które skrywa w sobie mnóstwo zagadek oraz tajemnic. Łamigłówki pozwalają nam poznać i zrozumieć etapy powstania miasta – “domu” dla kolejnych pokoleń jego mieszkańców. W podróży przez dwa wieki spotkamy Theodora Erdmanna Kalidego, Wojciecha Korfantego czy Alfonsa Zgrzebnioka. Poznamy kuluary pracy w Hucie Kościuszko, w spółdzielni spożywców SPOŁEM czy Planetarium Śląskim. Zbadamy przekrój miasta od czubków kominów okolicznych zakładów, aż po kości dinozaurów, które spoczywają gdzieś głęboko pod ziemią. Poznamy miejskich rzemieślników i wytwórców, którzy do niedawna zaopatrywali mieszkańców w produkty pierwszej potrzeby. Dowiemy się jakie sekrety skrywały walizki podróżujących do wód zdrojowych w XIX w. oraz jak i czym dojeżdżano do uzdrowisk. Wszystko po to by w niezwykle ciekawy sposób odkryć dzieje miasta, które „nie od razu zbudowano”.

Co łączy pierwszego burmistrza Królewskiej Huty z rodziną Szymałów? Co ma do tego ząb? Dlaczego rolnik został hutnikiem? Gdzie jest źródło hutniczego, wiecznego ognia? O tym przekonacie się decydując się na podróż wehikułem czasu. Gotowi? Lecimy! Koszt biletu wstępu na wystawę zaczyna się już od 4 zł za osobę. Zwiedzanie z animatorem dla grupy nie liczniejszej niż 5 osób (ze względu na wymogi sanitarono-epidemiologiczne) to łącznie 80 zł. Przewidywany czas zwiedzania wynosi ok. 60 minut.

Szczegóły na: https://www.muzeumwchorzowie.pl/pl/rodzinna-wystawa-historyczno-przygodowa

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest