Trzech Króli 2020. Co to za święto?

Trzech Króli 2020. Co to za święto?

5 stycznia 2020 Wyłączone przez redakcja

W poniedziałek 6 stycznia wypada Święto Trzech Króli. Jakie będą obchody tego dnia? Jaka jest historia tego święta? Czy Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy? Sprawdź, czy otwarte będą sklepy.

Trzech Króli. Co to za święto?

6 stycznia wypada katolicka uroczystość Objawienia Pańskiego, zwane w Polsce potocznie Świętem Trzech Króli. Upamiętnia ono pokłon złożony przez trzech Mędrców (magów) ze Wschodu nowo narodzonemu Jezusowi.

Trzej królowie przybyli na narodzenie Chrystusa po tym, jak ujrzeli „gwiazdę” (niewyjaśnione do dziś wyjątkowe zjawisko astronomiczne), która wskazała miejsce narodzin „króla żydowskiego” w Betlejem. Według Ewangelii, mędrcy ofiarowali Jezusowi złoto, kadzidło i mirrę. Trzech Króli to jedno z ważniejszych świąt w Kościele katolickim, ponieważ upamiętnia hołd złożony przez pogan Synowi Bożemu.

Trzech Króli 2020. Czy to dzień wolny od pracy? Czy sklepy będą otwarte?

Od 2011 Trzech Króli to w Polsce dzień ustawowo wolny od pracy. Ustawę o tym wprowadził rząd Platformy Obywatelskiej po odrzuceniu kilku obywatelskich inicjatyw ustawodawczych. W okresie PRL, od 1960 roku, 6 stycznia nie był dniem wolnym od pracy. W Europie tego dnia nie pracują między innymi Hiszpanie, Włosi, Szwajcarzy, Grecy, Chorwaci, Finowie oraz mieszkańcy niemieckich landów: Bawaria, Badenia-Wirtembergia, Saksonia-Anhalt.

6 stycznia większość sklepów będzie zamknięta, podobnie jak w niedziele, kiedy obowiązuje zakaz handlu. Otwarte mogą być jedynie niektóre placówki handlowe na specjalnych warunkach.

Trzech Króli 2020. Jakie będą obchody? Orszaki w polskich miastach

Dla katolików dzień Objawienia Pańskiego należy do świąt nakazanych, co oznacza, że wierni muszą tego dnia uczestniczyć we mszy świętej. Od 2008 roku w miastach Polski organizuje się, na wzór niektórych miast Europy, tak zwane Orszaki Trzech Króli, czyli jasełka połączone ze świątecznym jarmarkiem. Jeden z większych orszaków przechodzi co roku ulicami Warszawy, a podobne imprezy w całym kraju skupiają setki tysięcy osób. W 2019 roku było ponad 750 orszaków, w których wzięło udział 1,2 miliona Polaków. W trakcie pochodów odbywała się charytatywna zbiórka pieniędzy.

Warszawski Orszak Trzech Króli rozpocznie się o 12:00 na Placu Zamkowym i przejdzie trasą ul. Krakowskie Przedmieście – ul. Królewska – Pl. Piłsudskiego. Przewodniczyć mu będzie kardynał Kazimierz Nycz.

Choć mędrcy, o których mówi Biblia, prawdopodobnie pochodzili z Persji, przedstawia się ich jako reprezentantów trzech ras: białej, czarnej i żółtej. Przyjęły się też trzy imiona mędrców: Kacper, Melchior i Baltazar. Pierwszy z nich miał być czarnoskórym Etiopczykiem, drugi – mieszkańcem Egiptu, trzeci – pochodzić z Azji Wschodniej. Tak też przedstawiani będą Trzej Królowie podczas orszaków, które 6 stycznia przejdą polskimi miastami.

źródło wp.pl

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest