Dzień kobiet. Krótka historia popularnego zwyczaju

Dzień kobiet. Krótka historia popularnego zwyczaju

8 marca 2023 Wyłączono przez redakcja

Dzień Kobiet ma wiele źródeł. Jednym jest święto ze starożytnego Rzymu, a kolejnym protesty kobiet z początku XX wieku. Polakom jeszcze długo 8 marca będzie kojarzył się z socjalistyczną PRL-owska Polską sprzed lat..

Z okazji tego szczególnego życzymy wszystkiego najlepszego, spełnienia wszystkich marzeń zarówno tych malutkich, jak i troszkę większych. Pamiętajcie drogie Panie, że świat bez kobiet nie miałby sensu…

Dzień Kobiet w PRL. 8 marca 1972 roku milicjantka otrzymała kwiaty z okazji Święta Kobiet (PAP, Fot: Henryk Rosiak)

Dzień kobiet 2023. Krótka historia popularnego zwyczaju

Przypomnijmy, że sam dzień kobiet – 8 marca – w PRL był idealnym dniem do manipulacji dla aparatu państwowego. Tego dnia promowano pracę kobiet oraz podkreślano jej znaczenie w hierarchii społecznej. Z okazji Dnia Kobiet panie obdarowywano „ekskluzywnymi” podarkami. Oprócz goździków i tulipanów były to rajstopy, kawa, czekolada i inne przedmioty, których zdobycie na co dzień stanowiło nie lada wyzwanie.

Dzień Kobiet 2023 wtorek 8 marca. Dzień Mężczyzn 2023 – dwa dni później. Dlatego spóźnialscy mają coraz mniej czasu na zakup prezentów.

Obecnie corocznie odbywają się organizowane przez feministki manify, czyli demonstracje połączone z happeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Prezentami są najczęściej kwiaty lub słodycze.

Dzień Kobiet w starożytności

Historycy na całym świecie doszukują się początków Dnia Kobiet w Starożytnym Rzymie. Na początku marca obchodzono tam rozpoczęcie nowego roku. Wiązało się to również z kultem macierzyństwa i płodności. Kobiety otrzymywały wówczas od swoich mężów drobne upominki.

Współczesny Dzień Kobiet ma podłoże feministyczne

Międzynarodowy Dzień Kobiet, jaki znamy współcześnie, narodził się na początku XX wieku. Dokładnie 8 marca 1908 roku kobiety wyszły na ulice Nowego Jorku. Pracownice domagały się wówczas przyznania im praw wyborczych oraz lepszych warunków pracy. Protest zakończył się tragicznie. W jego trakcie wybuchł pożar, w którym zginęło 126 kobiet. Rok później obchodzono pierwszą rocznicę tych wydarzeń. I właśnie 8 marca 1909 roku uważa się za pierwsze obchody Dnia Kobiet.

Dzień Kobiet w Polsce dzięki komunizmowi?

Święto Kobiet 8 marca przed II wojną światową nie cieszyło się w Polsce zbyt dużą popularnością. Do rozpropagowania tego święta przyczynił się komunizm. 8 marca po wojnie służył aparatowi państwowemu do szerzenia propagandy.
8 marca promowana była praca kobiet. Dodatkowo państwo, a także fabryki wkupywały się w łaski kobiet. Te obdarowywane były „towarami luksusowymi” jak na tamte czasy. Oprócz goździka każda z pań otrzymywała kawę, rajstopy, czekoladę, ręcznik lub ścierkę. Publikowano również plakaty, promujące pracę kobiet w każdym sektorze gospodarki.

Dzień Kobiet – 8 marca

Socjalistyczna tradycja obchodzenia Dnia Kobiet w pewnym stopniu przetrwałą do dziś. W wielu miejscach pracy 8 marca panie są obdarowywane kwiatami lub słodkościami.

Żony otrzymują podarki od mężów, dziewczyny od swoich chłopaków. Święto to cieszy się również dużą popularnością w szkołach.

Kwiaty na Dzień Kobiet to niemalże obowiązkowy punkt obchodów 8 marca. Największą popularnością tak jak w PRL cieszą się goździki i tulipany, choć wiele pań otrzymuje również róże. Coraz popularniejsze stają się kwiaty doniczkowe.

żrdódło: internet, wp.pl, własne

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest