Mammobus już nadjeżdża – zbadaj się

Mammobus już nadjeżdża – zbadaj się

22 lipca 2025 Wyłączono przez redakcja

Od chorób nie ma wakacji. Rak piersi to wciąż najczęstszy nowotwór, na jaki chorują kobiety. Dlatego NFZ raz na dwa lata refunduje wszystkim Polkom między 45 a 74 rokiem życia mammografię. Badanie jest w stanie wykryć nawet najmniejsze zmiany. Te, które diagnozuje się wcześnie, w zdecydowanej większości są całkowicie wyleczalne.

• 08.08.2025 Chorzów przy sklepie Kaufland, ul. Tadeusza Kościuszki 9
• 01.08.2025 Zabrze przy Domu Muzyki i Tańca, ul. ul. Gen. de Gaulle’a 17
• 04.08.2025 Zabrze przy Domu Muzyki i Tańca, ul. ul. Gen. de Gaulle’a 17
• 05.08.2025 Katowice przy Kauflandzie, ul. Brynowska 6
• 06.08.2025 Katowice przy Kauflandzie, ul. Brynowska 6

Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia na stronie poświęconej programom profilaktycznym (https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/dane-o-realizacji-programow/ ) tylko jedna na trzy Polki korzysta z przesiewowej mammografii. Mimo że jest ona dostępna bezpłatnie i bez skierowania. Takie statystyki nie napawają optymizmem, bo rak piersi to wciąż najczęstszy z nowotworów, jaki występuje u Polek, który co roku zabiera życie wielu z nich. Najczęściej dałoby się go wyleczyć, ale musiałby zostać odpowiednio wcześnie zdiagnozowany.

Mammografia to badanie, które wykrywa już niewielkie zmiany, których nie da się samej wyczuć. Badanie jest bezpieczne i trwa 5 minut. Szczerze namawiam, by w czasie urlopu zarezerwować również czas dla siebie. Nie ma nic ważniejszego niż zdrowie. Warto o nie dbać dla siebie i swoich bliskich  – mówi Dorota Sepko, prezes Stowarzyszenia Moja Mammografia.

Aby kobietom łatwiej było skorzystać z mammografii, do wielu miejscowości przyjeżdżają mammobusy. W środku dostępna jest przebieralnia, poczekalnia i co najważniejsze – nowoczesny sprzęt, który wykrywa już najmniejsze zmiany.

Regularne badania to szansa na to, by w porę zdiagnozować chorobę i ją wyleczyć. Połowa kobiet, która umiera z powodu raka piersi, żyłaby, gdyby w porę zgłosiła się na mammografię – podkreśla Andrzej Stencel, prezes Geneva Trust Polska, największego realizatora programu profilaktycznych badań mammograficznych piersi  w naszym kraju. – Według naukowo potwierdzonych danych statystycznych, wykonując około 200 badań mammograficznych w zorganizowanych przesiewowych badaniach populacyjnych, zapobiega się jednemu zgonowi. W naszych mammobusach wykonując około tysiąc badań dziennie, każdego dnia ratujemy życie pięciu kobiet.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest