Opalaj się bezpiecznie

Opalaj się bezpiecznie

8 sierpnia 2014 Wyłączono przez redakcja

Nie od dziś wiadomo, że słońce korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Piękna opalenizna jest natomiast najlepszą pamiątką jaką można przywieźć z urlopu. Nie zapominajmy jednak, że zbyt intensywne opalanie się, może doprowadzić do powstania oparzeń, a nawet udaru słonecznego. Aby plażowanie było przyjemne i bezpieczne, należy odpowiednio się do niego przygotować.

Chroń swoją skórę

Przede wszystkim należy unikać wystawiania się na promienie słoneczne między godziną 11.00 a 15.00. W przypadku zauważenia objawów poparzenia słonecznego (nadmierne zaczerwienienie, pęknięcia lub łuszczenie się skóry) powinno się na jakiś czas zrezygnować z opalania. Nie zapominajmy również o stosowaniu kremów ochronnych. Gdy ciało jest wystawione na słońce powinno się je smarować co dwie godziny i ponawiać tę czynność po każdej kąpieli. Olejki z poprzedniego sezonu wyrzućmy do kosza. Nawet jeśli nie uległy przeterminowaniu, to ich skuteczność nie jest już taka jaka być powinna. Skórę należy chronić również podczas długiej podróży samochodem. Szyby w niewielkim stopniu zatrzymują promienie słoneczne. Pamiętajmy również o nakryciu głowy i okularach słonecznych.

Pij dużo napojów

Wraz ze wzrostem temperatury rośnie również nasze zapotrzebowanie na spożycie płynów. Wzrasta ono średnio z dwóch do trzech, albo nawet nawet czterech litrów dziennie. Ma to związek między innymi z nadmierną potliwością ciała. W ten limit wlicza się nie tylko woda, ale wszystkie spożywane w ciągu dnia płyny – również te zawarte w warzywach, owocach, zupach, sokach i wszelkie inne napoje. Należy unikać natomiast kawy, alkoholu i napojów gazowanych zawierających kofeinę – te sprzyjają odwodnieniu.

2014.08.13 Proady Foto 2 (opalanie)

Uważaj na leki

Przed wyjściem na plażę należy dokładnie zapoznać się z treścią ulotek zażywanych przez siebie leków. W szczególności antybiotyków, tabletek antykoncepcyjnych, preparatów uspokajających, leków antydepresyjnych i przeciwcukrzycowych. Te środki przy kontakcie z promieniami słonecznymi mogą przyczynić się do powstawania trwałych uszkodzeń skóry lub spowodować reakcje alergiczne. Dla pewności warto porozumieć się z lekarzem lub farmaceutą. Szczególną ostrożność powinni zachować alergicy, którzy są najbardziej narażeni na negatywne skutki promieniowania ultrafioletowego.

Co za dużo to niezdrowo

Najważniejsze podczas opalania jest jednak zachowanie zdrowego rozsądku. Zbyt częste wystawianie się na słońce i nie stosowanie się do zaleceń lekarzy może prowadzić nie tylko do negatywnych konsekwencji zdrowotnych, ale również do uzależnienia. Należy również pamiętać, że brązowienie skóry jest reakcją obronną organizmu na promieniowanie ultrafioletowe, które osłabia zdolność skóry do regeneracji. To może prowadzić do szybszego starzenia się, a w niektórych przypadkach grozi nowotworem. Jeżeli chcemy zatem cieszyć się zdrową i trwałą opalenizną oraz dobrym samopoczuciem pamiętajmy o jednej prostej zasadzie – co za dużo to niezdrowo!

TB

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest