Tacy byliśmy

Tacy byliśmy

27 sierpnia 2014 Wyłączono przez Tomasz Breguła

Ponad 32 lata temu – 9 maja 1982 r. – Mirosław Breguła oraz Henryk Czich, przebywając w garderobie chorzowskiego klubu „Kuźnik”, przygotowywali się do swojego pierwszego publicznego występu. Od wyjścia na scenę dzieliło ich zaledwie kilka minut, a oni wciąż nie mieli nazwy dla swojego zespołu.

To właśnie tutaj zdecydowali się występować pod szyldem Universe. Był to hołd złożony brytyjsk2iej grupie The Beatles, której twórczością zafascynowany był lider zespołu, Mirosław Breguła. Nazwa nawiązywała do utworu Johna Lennona i Paula McCartneya „Across the universe”.

Teraz, historię zespołu zdecydował się opowiedzieć Krzysztof Paliński, artysta związany ze śląskim kinem niezależnym. Premiera filmu dokumentalnego „Tacy byliśmy” odbędzie się 8 września w Chorzowskim Centrum Kultury. – To był bardzo długi i pracowity rok – opowiada Krzysztof Paliński. – Pomysł narodził się w mojej głowie jeszcze przed realizacją filmu o Gangu Olsena. Wtedy jednak powstawał już dokument o Mirku Bregule („Mirek Breguła – Choroba uczuć” reż. Doroty Pryndy przyp. red.) i nie było sensu dublować podobnej tematyki. Później byłem już pochłonięty pracą nad „Kilka chwil” – mówi reżyser.

Podczas realizacji filmu „Tacy byliśmy”, ekipa filmowa zmagała się z wieloma trudnościami. Były one związane nie tylko z niskim budżetem, ale również wątpliwościami co do kierunku, w którym ma rozwijać się historia przedstawiona w materiale filmowym. – Musiałem zmierzyć się z samym sobą, zadawać trudne pytania i samemu na nie odpowiedzieć. To pozwoliło mi uzyskać szersze spektrum w trakcie pracy nad obrazem. Odbyłem też wiele szczerych rozmów z osobami związanymi z zespołem, a które nie pojawiają się w filmie. To wszystko sprawia, że „Tacy byliśmy” stał się filmem bardzo prawdziwym i zarazem magicznym – przekonuje Krzysztof Paliński.

Dokument opowiada historię zespołu,3 począwszy od pierwszego spotkania założycieli grupy, w katowickim Studio Piosenki, na początku lat 80., poprzez wspomnienia występów na największych krajowych festiwalach w Opolu i Sopocie oraz polskich i zagranicznych tras koncertowych. Reżyser i autor scenariusza nie boi się szukać odpowiedzi na trudne pytania. Również na te dotyczące działalności zespołu po niespodziewanej śmierci Mirosława Breguły – lidera, kompozytora i autora tekstów grupy Universe.

– Film jest dwuwarstwowy, ale o to przecież w kinie chodzi. To trochę tak jak w „Titanicu”, gdzie mamy do czynienia z historią liniowca, wręcz dokumentalną, przeplataną jedynie opowieścią o miłości głównych bohaterów. W „Tacy byliśmy”, tą drugą warstwą są pytania trudniejsze niż te dotyczące aspektu historycznego. Ale więcej chyba nie zdradzę – opowiada autor. Wszystko wyjaśni się zatem już niebawem.

W realizacji filmu uczestniczyli Tomasz Szwiec, Wojciech Szwiec i Tomasz Sabramowicz. W tym samym składzie powstawał również dokument „Kilka chwil” opowiadający historię zespołu Gang Olsena. Patronat medialny nad produkcją objął portal filmu niezależnego Filmowe Południe i Radio Fest, natomiast patronat kulturalny Chorzowskie Centrum Kultury.

TB

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest