Rusza Chorzowska Liga Futsalu

10 września 2014 Wyłączono przez Tomasz Breguła
2014-09-10 Rusza Chorzowska Liga Futsalu

Foto: MORiS Chorzów

Wielkimi krokami zbliża się 30. edycja ChLF. Po 8 latach gry z podziałem na grupę mistrzowską i spadkową, przyszedł czas na reorganizację rozgrywek. O tym jak będą przebiegać zmagania w sezonie 2014/15 rozmawiano 4 września w sali konferencyjnej kompleksu sportowego „Hajduki” znajdującego się przy ul. Granicznej 92.

Nowe – stare zasady

Od sezonu 2005/06 po rozegraniu 15 spotkań pierwszej rundy, drużyny dzielono na dwie grupy. Następnie zarówno ekipy walczące o utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej, jak i te rywalizujące o zdobycie mistrzostwa, rozgrywały jeszcze 22 mecze. Organizatorzy ChLF zdecydowali się jednak powrócić do starego systemu. – Reorganizacja wynikała z realnej oceny zainteresowania rozgrywkami. Były sezony, kiedy w lidze grało 56 drużyn, w nadchodzących będzie uczestniczyć prawdopodobnie 36. By nie obniżać poziomu postanowiliśmy zmniejszyć ilość ekip w poszczególnych ligach – wyjaśnia Wojciech Krzystanek, z-ca dyrektora MORiS.

W pierwszej i drugiej lidze występować będzie 12 zespołów. Do uczestnictwa w rozgrywkach na najniższym szczeblu dopuszczono dotychczas 10 ekip. – Tak się składa, że najniższy poziom to też pewnego rodzaju pole doświadczalne. Liga ma charakter amatorski. Wiele drużyn zapisuje się, a po dwóch trzech tygodniach rezygnują, albo się „wykruszają” – bo kartki, kontuzje etc. Żeby grać w lidze nie można mieć tylko 5-6 osób, ale pewną 12-tkę gotową do gry w soboty lub niedziele – zaznacza Wojciech Krzystanek. Rozgrywki 1 i 2 ligi wystartują 13 i 14 września. Mecze rozgrywane będą według systemu „każdy z każdym – mecz i rewanż”. Awans do wyższej ligi będą mogły wywalczyć dwie drużyny. Tyle samo ekip przeniesie się o poziom niżej.

Kto nas pokona?

Wszystko zaczęło się latem 1984 roku, kiedy to grupa piłkarskich zapaleńców z ul. Wandy, wpadła na pomysł organizacji wakacyjnego turnieju szóstek piłkarskich. Wówczas Andrzej Konsek postanowił rzucić wyzwanie amatorskim drużynom na łamach Gońca Górnośląskiego. Hasło: „Kto nas pokona?” zdało egzamin i najwyraźniej zbudziło w czytelnikach ducha sportowej rywalizacji. Chętnych nie brakowało. Do Turnieju im. Antoniego Piechniczka, ówczesnego selekcjonera reprezentacji Polski, zgłosiło się aż 28 zespołów.

Decydujące spotkania rozegrano na żużlowym boisku w ogródku jordanowskim przy ul. Styczyńskiego. Zwyciężył zespół MKS Wanda Chorzów z Andrzejem Konskiem w składzie. Rok później stworzono Chorzowską Ligę Szóstek Piłkarskich. W zmaganiach wzięło udział aż 34 drużyn. W kolejnych latach pomysł zyskiwał sobie coraz większą popularność. To zaowocowało włączeniem do ligi drużyn z Siemianowic Śląskich i Świętochłowic oraz podzieleniem jej na trzy klasy rozgrywkowe.

W kolejnych latach spotkania były rozgrywane na boiskach Azotów przy ul. Harcerskiej, następnie przy ul. Bałtyckiej by ostatecznie w okresie rosnącej popularności futsalu, przenieść rozgrywki na obiekty MORiS-u. Wówczas każda drużyna mogła już posłać na plac gry jedynie pięciu zawodników. Ważnym momentem w historii ligi było zgłoszenie się w sezonie 1996/97 drużyny Clearex’u Chorzów, będącej fundamentem drużyny, która wkrótce stała się potęgą na polskich boiskach futsalowych.

W 2007 r. zdecydowano się przekształcić rozgrywki w Chorzowską Ligę Futsalu. Od tego czasu organizowany jest również Puchar Ligi. W maju br. zorganizowano go w formie jednodniowego turnieju rozgrywanego na otwartym boisku przy ul. Pokoju. W ten sposób nawiązano do pierwszego, historycznego turnieju, który dokładnie 30 lata temu, dał początek ChLF. Zwycięzcą jubileuszowego turnieju okazała się drużyna Budoserwisu.

TB

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest