Dietetyk radzi: zjedz śniadanie przed wyjściem z domu

2 października 2014 Wyłączono przez Tomasz Breguła

Jednym z najczęściej popełnianych błędów żywieniowych i przyczyną nadwagi lub otyłości jest rezygnowanie ze śniadań, podczas gdy pierwszy posiłek jest najważniejszym w ciągu dnia. Dlaczego śniadanie ma tak duże znaczenia dla naszego zdrowia?

Odpowiednio skomponowane śniadanie dostarcza naszemu organizmowi niezbędnej do działania energii, której organizm potrzebuje po dłuższym okresie snu. Po nocnej przerwie w naszym żołądku nie ma zapasu pożywienia, więc aby móc prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia, potrzebujemy paliwa w postaci składników budulcowych i energetycznych. Pierwszy posiłek należy więc zjeść najpóźniej w ciągu godziny od przebudzenia, aby nie doprowadzić do znacznego spadku poziomu glukozy we krwi i zapobiec uczuciu znużenia, rozdrażnienia lub braku koncentracji. A jak powinien wyglądać poranny posiłek?

Na dobry początek dnia

Podstawę śniadania powinny stanowić zarówno produkty bogate w białko, jak i węglowodany złożone i w mniejszej ilości również tłuszcze. Możemy więc przygotować kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z twarogiem, chudą wędliną lub jajkiem. – Na talerzu zawsze musi się też znaleźć dodatek warzyw – najlepiej sezonowych, będących nieocenionym źródłem błonnika, witamin i minerałów. – mówi Katarzyna Czupryna, dietetyk z Centrum Naturhouse w Chorzowie. Dobrym wyborem będzie również musli wielozbożowe (otręby owsiane, zarodki pszenne, płatki orkiszowe itp.) z sezonowymi owocami. Z kolei do picia najlepiej wybrać wodę, ewentualnie herbatę czarną bądź ziołową lub świeżo wyciskany sok. Jeśli decydujemy się na kawę, koniecznie dodajmy do niej mleko i nie pijmy jej na pusty żołądek.

Czego unikać?

Zdecydowanie unikajmy spożywania w ramach śniadania tłustych i ciężkostrawnych potraw, dań typu fast-food czy słodyczy (np. drożdżówek). Obciążają one zbytnio układ pokarmowy, mogąc prowadzić do zaburzeń jego pracy. Powodują także nagłe skoki poziomu glukozy we krwi ( a co za tym idzie duże wyrzuty insuliny), jak i tak samo szybkie jej spadki, co może skutkować znużeniem i rozdrażnieniem po niedługim czasie od zjedzenia takiego posiłku. Wystrzegajmy się również gotowych mieszanek musli. Dodatek kandyzowanych owoców, cukrowa posypka albo zawartość tłustej czekolady sprawiają, że są smaczne, ale podwyższają znacznie ich kaloryczność. Co więcej, spora zawartość soli może wywoływać zatrzymanie wody w organizmie i powodować opuchnięcia kończyn, obrzęki i uczucie ciężkości w ciągu dnia.

W trosce o zdrowie i zgrabną sylwetkę.

Odpowiednio skomponowane śniadanie powinno dostarczać ok. 25-30% dziennej racji pokarmowej i ma duże znaczenie dla naszego zdrowia, kondycji umysłu, a także dla utrzymania szczupłej sylwetki. Jest tak ważne, że doczekało się nawet swojego dnia, który obchodzimy 8 listopada (Dzień Zdrowego Śniadania). Tymczasem wiele osób zapomina o tym posiłku lub pomija go sądząc, że dzięki temu zrzuci nadmierne kilogramy. – Niejedzenie śniadań może prowadzić do zaburzeń wagi, a w szczególności do jej wzrostu. Osoby, które zgłaszają się do nas z problemem nadwagi często przyznają, że zdarza im się zapominać o porannym posiłku. W konsekwencji w ciągu dnia czują się głodni, spożywają większą ilość jedzenia i chętniej sięgają po wysokokaloryczne przekąski, szczególnie wieczorami – przyznaje dietetyk z Centrum Naturhouse.

Chcąc zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe na zdrowsze, pamiętajmy przede wszystkim o regularnym spożywaniu posiłków, a każdy dzień zaczynajmy od pożywnego śniadania.

Nieoceniona pomoc dietetyka

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoje nawyki żywieniowe są prawidłowe, teraz masz okazję do bezpłatnej konsultacji z dietetykiem. W ramach trwającej w dniach 15 września – 30 listopada akcji edukacyjnej Uwaga Nadwaga, we wszystkich Centrach Dietetycznych Naturhouse w Polsce można bezpłatnie zmierzyć się, zwarzyć i skorzystać z porady specjalisty ds. żywienia. W czasie trwania kampanii można również zaprosić dietetyka do swojej szkoły lub miejsca pracy na pogadankę dotyczącą prawidłowych nawyków żywieniowych.
Adresy wszystkich Centrów Dietetycznych Naturhouse znaleźć można na stronie www.uwaganadwaga.com lub pod numerem infolinii 801 11 12 13.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest