Chorzów dawniej i dziś

24 października 2014 Wyłączono przez Tomasz Breguła

Budynek i instytucja poczty

Miasto Królewska Huta w okresie swego rozkwitu wybudowało kilkanaście obiektów użyteczności publicznej i gospodarczej. Jednym z nich jest budynek poczty powstały w XIX wieku. Budowla o charakterze neogotyckim stanowi zabytek najwyższej klasy.

Historia poczty w Królewskiej Hucie sięga 1804 roku. Początkowo budynek podlegał gliwickiemu urzędowi pocztowemu. Dopiero w 1874 roku zyskał on autonomię. Przez te lata ewoluował od urzędu Ekspedycji pocztowej II klasy, poprzez I klasę aż do uzyskania własnego oddziału telegraficznego i wreszcie – rangi Samodzielnego Urzędu Pocztowego. Wtedy też stało się oczywiste, że musi powstać specjalny, reprezentacyjny budynek będący jego siedzibą.

Projektantem tego obiektu, będącego dziś jednym z symboli Chorzowa był J.Schubert. Gmach powstał na rogu dzisiejszych ulic Wolności i Pocztowej w 1892 roku, a 9 lat później rozbudowano go zgodnie z projektem N. Nhagena. Budynek wzniesiono z czerwonej cegły elewacyjnej, dodając zdobienia w postaci glazurowanych kształtek w kolorze zielonym. Osadzony jest na planie prostokąta, dwukondygnacyjny, z wysokim, krytym czerwoną dachówką dachem. Ostrołukowe otwory okienne dekorowane są na krawędziach wałkiem i naprzemiennie kolorowymi płytkami w kolorze zielonym i czerwonym. Główne wejście do budynku umieszczone jest w ściętym narożniku i w strefie dachu posiada ażurowy szczyt.

Od ulicy Pocztowej do budynku przylega ośmioboczna wieża, zwieńczona ażurowym hełmem z iglicą. Pełni ona funkcję klatki schodowej. Mało kto dzisiaj wie, że ów hełm to pozostałość po napowietrznym systemie telekomunikacyjnym z końca XIX w.
Częścią dobudowaną jest skrzydło, w którym dziś mieści się dział paczek. Wzorowano je na istniejącej już całości, ma jednak większe okna i lżejszą ścianę. Budynek ten wzniesiono dla Keiserich Deutches Postamt in Koenigshutte.

Od 1984 roku w budynku mieści się Rejonowy Urząd Poczty, obecnie jako Centrum Sieci Pocztowej Oddział Rejonowy w Chorzowie obejmujący 54 urzędy pocztowe, 38 filii oraz 35 agencji z terenu Chorzowa, Bytomia, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Siemianowic Śląskich i Świętochłowic.

Tomasz Breguła w oparciu o:

„Zeszyty Chorzowskie”, Zbigniew Kapała,

„Mały przewodnik po Chorzowie”, Roman Liczba.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest