Zaproszenie na bezpłatne badania laboratoryjne

15 października 2014 Wyłączono przez redakcja

„Zadbaj o zdrowie 2014”

LABORATORIUM ANALITYCZNE, Zespół Szpitali Miejskich, ul. Strzelców Bytomskich 11

W najbliższą sobotę (18 października) w godzinach 7.15 do 11.OO wszyscy mieszkańcy Chorzowa mogą skorzystać z bezpłatnych badań laboratoryjnych, które będą wykonywane w Zespole Szpitali Miejskich przy ul. Strzelców Bytomskich w ramach corocznej akcji promocji zdrowia. W tej edycji akcji zostaną zrealizowane programy:„Zdrowe nerki” (badania obejmą oznaczenie stężenia: kreatyniny, mocznika i jonogramu (Na, K, Cl) oraz obliczenie wskaźnika GFR) oraz „Tarczyca – cukrzyca – miażdżyca ”(badania obejmą oznaczenie stężenia: glukozy, cholesterolu oraz TSH). Organizatorzy zapraszają!

– Zapraszamy i zachęcamy chorzowian do badań profilaktycznych. Profilaktyka jest dużo skuteczniejsza i dużo tańsza od leczenia. Badania pomagają we wczesnym wykrywaniu chorób, a tym samym umożliwiają podjęcie leczenia wtedy, gdy choroba nie jest jeszcze zaawansowana. Dzięki badaniom bezboleśnie potrafimy przewidzieć stany kliniczne, które znajdują swoje potwierdzenie w wynikach badań laboratoryjnych. Medyczne badania laboratoryjne, to jedno z  najbardziej obiektywnych źródeł opisujących stan zdrowia osoby badanej. Ocenia się, że nawet 70% decyzji lekarskich opiera się na wynikach tych badań.

Akcję bezpłatnych badań organizujemy w szpitalu od dziesięciu lat. W tym roku skupiamy się na dwóch panelach: nerkowym oraz związanym z tarczycą, miażdżycą i cukrzycą. Nas, jako pracowników ochrony zdrowia, bardzo niepokoi również problem otyłości u dzieci, która niesie ryzyko schorzeń takich jak:

 • cukrzyca typu II
 • nadciśnienie tętnicze
 • podwyższenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi
 • udar mózgu
 • niewydolność serca
 • choroba wieńcowa,\
 • kamica pęcherzyka żółciowego
 • zmiany zwyrodnieniowe stawów, które w wyniku nadmiernej masy ciała podlegają większym obciążeniom i szybciej ulegają uszkodzeniu, co prowadzi to do zespołów bólowych, np. kręgosłupa, stawów kolanowych
 • nowotwory
 • żylaki kończyn dolnych – u osób z nadwagą i otyłością krew ma utrudniony odpływa z dolnych kończyn
 • zaburzenia hormonalne i powikłania ciąży

Dlatego zapraszam do badań całe rodziny i gorąco zachęcam do dbałości o prawidłową masę ciała, szczególnie u dzieci i młodzieży. Nadal wielu naszych pacjentów boryka się z chorobami tarczycy, które nie zawsze dają jednoznaczne objawy. Warto zatem zbadać stężenie hormonów tarczycowych.

Z kolei panel „Zdrowe nerki”, który w tym roku oferujemy, umożliwia wczesne wykrycie niewydolności nerek i wdrożenie odpowiednio wcześniej zaleceń i leczenia.

 

 

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest