Bez ulg dla rodzin wielodzietnych

6 lutego 2015 Wyłączono przez Tomasz Breguła

P1050222Podczas 5. sesji rady miasta zadecydowano o zniesieniu ulg w opłatach za wywóz śmieci dla piątej i każdej kolejnej osoby w gospodarstwie domowym. Ma to związek ze zmianą przepisów dot. gospodarowaniem odpadami komunalnymi, które weszły w życie minionej niedzieli, 1 lutego.

Nowelizacja tzw. „ustawy śmieciowej” została przyjęta przez sejm 28 listopada i podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego 19 grudnia ubiegłego roku. Przewiduje ona m.in., że opłaty za wywóz śmieci zostaną ujednolicone.

Oznacza to, że miasto nie będzie już dopłacać do rodzin wielodzietnych. Dotychczas stawka dla piątej i każdej kolejnej osoby w gospodarstwie domowym,wynosiła w Chorzowie 5 zł. Nowe przepisy uniemożliwiają gminom udzielania tego typu wsparcia.

Za przyznaniem zniżek – szczególnie rodzinom znajdującym się w truP1050211dnej sytuacji finansowej – opowiedział się Jacek Nowak. Przewodniczący Rady Miasta apelował o znalezienie rozwiązania tej sytuacji w zgodzie z przepisami. Kwestia zostanie prawdopodobnie podjęta podczas kolejnej sesji rady miasta.

Propozycję poparł Marek Kopel (Wspólnie dla Chorzowa). – Uważam, że zarówno urzędnicy jak i prezydent powinni zastanowić się czy istnieje możliwość wsparcia rodzin wielodzietnych. Pan przewodniczący słusznie zauważył, że pięcioosobowa rodzina nie produkuje pięć razy więcej odpadów niż jedna osoba. Na tę chwilę nie jestem w stanie stwierdzić czy przyznanie jakichkolwiek ulg będzie możliwe. Na pewno powinniśmy jednak przeanalizować sytuację – powiedział były prezydent.

W ubiegły czwartek radni ustalili stawki za wywóz śmieci. Te nie różnią się od ubiegłorocznych. Segregujący odpady zapłacą 10 zł miesięcznie za osobę, a niesegregujący – 16 zł miesięcznie.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest