Radni przyjęli budżet

2 lutego 2015 Wyłączono przez redakcja

Blisko 32 mln zł – taki deficyt budżetowy przyniesie prawdopodobnie 2015 rok. Oznacza to, że w najbliższych miesiącach zadłużenie miasta wzrośnie do ok. 136 mln zł. Taki obrót spraw wzbudza niepokój części chorzowskich radnych.

Urzad-Miasta-1024x768Wśród inwestycji, które zostaną wykonane w bieżącym roku wymienia się m.in. modernizację stadionu Ruchu Chorzów, remont ul. Wolności oraz budowę pawilonów szpitalnych w Zespole Szpitali Miejskich. Obawy dotyczące kondycji finansowej miasta zgłosiła m.in. przewodnicząca komisji rewizyjnej Mariola Roleder (Wspólnie dla Chorzowa).

Radna wypowiedziała się także o projekcie budżetu przedstawionego w 2014 roku. – To cudowna przedwyborcza bajka, która kończy się zadłużeniem miasta na ponad 63 mln zł – zaznaczyła Mariola Roleder wspominając, że z planów inwestycyjnych na bieżący rok wykreślono zadania o łącznej wartości ok. 30 mln zł. – Tak skonstruowany projekt budżetu został celowo, aby przyszli radni zdecydowali, które zadania mają być wykonane pierwsze w kolejności. Klub radnych Wspólnie dla Chorzowa jest przeciwny takiemu budżetowi – dodała.

Zgodnie z projektem uchwały budżetowej przedstawionej przez skarbnika miasta, Małgorzatę Kern, przychody na rok 2015 będą wynosić ok. 492 mln zł. Kwota planowanych wydatków to natomiast ok. 524 mln zł. Projekt budżetu pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa. – Niepokoi nas to, że największe inwestycje są przed nami w latach kolejnych, a zadłużenie rośnie – powiedział Grzegorz Krzak (Prawo i Sprawiedliwość).

Projektu budżetu bronił Andrzej Kotala zaznaczając, że jego pierwotna wersja miała za zadanie sprawdzić, które inwestycje są dla mieszkańców najbardziej istotne. – Stąd te korekty i sprowadzenie wielkości inwestycji do tej sumy – tłumaczył prezydent. – To, co w tym budżecie jest zawarte to zadania niezbędne – dodał. Za przyjęciem projektu budżetu opowiedziało się 17 radnych, 5 wyraziło sprzeciw.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest