Jak zabezpieczyć komputer przed wiosennymi burzami

Jak zabezpieczyć komputer przed wiosennymi burzami

20 kwietnia 2015 Wyłączono przez redakcja

W zbliżających się miesiącach letnich, po kilku dniach upałów burze z wyładowaniami atmosferycznymi są nieuniknione. Dlatego warto już teraz zastanowić się, w jaki sposób możemy chronić swój sprzęt i dane przed tego typu zjawiskami. 

Najlepszym sposobem ochrony sprzętu w przypadku burzy jest odłączenie go od sieci elektrycznej i sieci Ethernet, jednakże nie zawsze możemy to zrobić. Jak więc zminimalizować ryzyko uszkodzenia sprzętu w wypadku burzy? Poniżej kilka sposobów aby nasz sprzęt miał większe szanse w starciu z burzą niż tradycyjnie podłączony komputer.

  1. Listwa antyprzepięciowa — pamiętajmy aby nasz komputer i sprzęt elektroniczny podłączony był do prądu za pośrednictwem odpowiednio uziemionej listwy zasilającej. Zabezpieczenie tego typu w większości przypadków uchroni nasz sprzęt przed poważniejszą awarią, jednakże należy pamiętać że listwy tego typu nie dają 100% zabezpieczenia. 
  2. UPS – komputer podłączony przez takie urządzenie prawie na pewno nie ulegnie uszkodzeniu w wyniku burzy. Urządzenia, które montujemy bezpośrednio na gniazdku zasilania, za zadania maja ochronę podłączonych do siebie urządzeń. Występują w różnych odmianach, posiadają wbudowane dodatkowo gniazda do ochrony instalacji telefonicznej i antenowej (w przypadku sprzętu TV, Sat) Są bardziej skuteczne niż zwykłe listwy antyprzepięciowe.
  3. Filtr NetProtektor – to urządzenie pozwalające zabezpieczyć port Ethernet urządzeń   tj. router, switch, karta sieciowa, przed przepięciami i różnicami potencjałów. NetProtector zabezpiecza każdy przewód w kablu Ethernetowym i odprowadza ładunek elektryczny do ziemi. Jeden zasadniczy warunek poprawnego funkcjonowania takiego urządzenia to fakt montażu po obu końcówkach kabla protektora oraz właściwe i poprawne uziemienie. 
  4. Dodatkowym zabezpieczeniem sprzętu elektronicznego na wypadek uszkodzeń związanych z wyładowaniami atmosferycznymi może być polisa ubezpieczeniowa. Wiele firm ubezpieczeniowych w Polsce ma w swojej ofercie ubezpieczenie majątku trwałego.

  5. Ostrzeżenia systemu Storm GuardSystem Strike Guard monitoruje wyładowania chmury / chmury oraz doziemne wyładowania atmosferyczne zapewniając powiadomienia i sygnalizując w ustalonym przez użytkownika progów aktywności wyładowań atmosferycznych. System posiada unikalną technologię przetwarzania sygnałów optycznych i własności optyczne wykorzystując technologie uniknięcia fałszywych alarmów. Projekt zrealizowany i prezentowany Państwu ma wyraźne znamiona innowacyjności i warty jest wdrożenia, gdyż może być nowoczesnym elementem systemu wczesnego ostrzegania przed ekstremalnymi zjawiskami meteorologicznymi, zapewniając ochronę sprzętu elektronicznego a szczególnie znakomicie poprawiając bezpieczeństwo ludzi.

Niezależnie od zastosowanej technologii i urządzeń ochronnych nie mamy nigdy 100% pewności że nasz sprzęt wygra starcie z burzą, dlatego przede wszystkim należy pamiętać o tworzeniu kopii zapasowych plików naszego komputera.

  

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest