Pogoda na święta czyli gdzie się podziała wiosna?

Pogoda na święta czyli gdzie się podziała wiosna?

4 kwietnia 2015 Wyłączono przez redakcja

pogoda, Chorzów, informacje, wiadomościSkutki globalnego ocieplenia?

Od dłuższego czasu ludzie przecierają oczy ze zdumienia. Dlaczego na początku kwietnia ciągle mamy zimę? Czy to jest efekt globalnego ocieplenia? Jaka będzie pogoda na najbliższe dni?

Czołowe placówki naukowe takich krajów jak Kanada, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone czy Japonia stwierdzają, że globalne ocieplenie to fakt, a wpływ człowieka na jego powstanie nie budzi wątpliwości. Zaprojektowana stacja pogodowa Storm Guard w Chorzowie Starym – ma nie tylko za zadanie rejestrację aktualnych wskaźników pogodowych, czy publikowania ostrzeżeń online o gwałtownych zjawiskach meteorologicznych, jak burze, wiatry, huragany. Wiele publikowanych ostatnio prognoz pogody na terenie naszego miasta sprawdza się w ponad 90%.

euclid, pogoda, Chorzów, prognozaNa dzień dzisiejszy na świecie działają 2 międzynarodowe stacje detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych o dużym zasięgu. (m.in. są przydatne do długoterminowych prognoz pogody) Pierwsza z nich – EUCLID (European Cooperation for Lightning Detection) działająca w krajach europejskich swoim zasięgiem obejmuje obszar od Atlantyku po Morze Śródziemne, druga sieć działa w Ameryce Północnej – NALDN (North American Lightning Detection Network) swoim zasięgiem obejmuje USA oraz Kanadę. Nasza chorzowska stacja pogodowa jest zintegorwana ze światowymi stacjami Weather Underground, NOAA oraz WeatherBug. Dlatego też wymiana danych pomiędzy tysiącami stacji daje bardzo dobre rezultaty prognoz. Pogodę na żywo można sprawdzić dzięki serwisowi WebCam.

grenlandia, prognoza, chorzów, pogodaMasywy lodowe w lodowej Grenlandii zaczęły spadać. Od 1979 r. do 2006 r., w okresie lata topienie się lądolodu wzrosło o 30 procent, osiągając rekord w 2007 roku. Na większychwysokościach wzrost akumulacji śniegu w zimie ma częściowo skompensowany stopień. Jednak spadek w dalszym ciągu wyprzedza akumulacji, ponieważ cieplejsze temperatury doprowadziły do zwiększenia się stopienia, i spowodowały mocniejszy ruch lodowca na krawędziach wyspy. Aby dowiedzieć się więcej o badaniach na lodowej Grenlandii, możesz odwiedzić stronę internetową z badaniami dyrektora CIRES – Konrad Steffen.

prognoza, chorzów, pogoda, NOAANaukowcy nieustannie pobierają wyciągi rdzeni lodowych z lądolodu i pokrywy lodowej. Studiują je aby dowiedzieć się więcej o przeszłości zmian klimatu na ziemi. Lądolód składa się z warstwy śniegu i lodu zgromadzonego przez miliony lat. Te warstwy zawierają uwięzione gazy, kurz oraz cząsteczki wody, które można wykorzystać do badania klimatu na ziemi.

Arktyka znika w oczach

Nie trzeba być specjalistą wyposażonym w nowoczesny sprzęt, żeby zauważyć, że lodowce na całym świecie się kurczą. Na przykład w Himalajach, stanowiących źródła Gangesu zapewniającego wodę i utrzymanie 500 milionom ludzi, każdego roku lód cofa się o 37 metrów. Jednak prawdziwy problem może sprawić topnienie Arktyki. Naukowcy, wykorzystujący różne metody oceny szybkości topnienia lodowców, zgadzają się w jednym – w tym tempie do 2050 r. arktyczny lód stanie się przeszłością. Podniesienie się poziomu wód (o około 6 metrów) to tylko jeden z przewidywanych skutków, całkowitemu zniszczeniu może też ulec wiele ekosystemów.

Gdzie się podziała wiosna?

burze, prognoza, chorzow, pogodaPrognozy tymczasem wskazują na święta z deszczem, śniegiem i nocnym mrozem. Na dodatek rychłej zmiany pogody nie widać. Co się dzieje? Spokojnie, nie jest to początek nowej epoki lodowej, lecz zwykła zmiana cyrkulacji atmosferycznej. Ostatnich wiele miesięcy zaburzyło nasz odbiór panującej pogody. Łagodna zima i wczesna wiosna zasugerowały nam, że jest to nowa norma, do której oczywiście szybko się przyzwyczailiśmy. 20 stopni w cieniu nie uznaliśmy za tak poważną anomalię, jak obecne chłody, a przecież to ciepło jest bardziej nietypowe o tej porze roku niż chłód i śnieg.

zaniczyszczenia, pogoda, chorzów, prognozaZmiany klimatyczne postępują, a to oznacza, że musimy przygotować się na ich skutki. W przeciwnym razie każdego roku kataklizmy naturalne mogą powodować coraz większe zniszczenia i kosztowniejsze straty. Pogoda nas nie rozpieszcza. Więc nie dziwmy się, że takim zmianom pogodowym bo przyczyniamy się do nich sami w naszym codziennym życiu.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest