Noc Muzeów w Furheart Gallery!

Noc Muzeów w Furheart Gallery!

15 maja 2015 Wyłączono przez Tomasz Breguła

Projekcje filmowe, interesujące dyskusje i wykłady… To wszystko już w najbliższą sobotę – 16 maja – w Furheart Gallery przy ul. Wolności 15. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach tegorocznej edycji Nocy Muzeów. Wstęp wolny.

PROGRAM:

20.00 / Architecture must burn! / wykład Oskara Grąbczewskiego.

Oskar Grąbczewski prowadzi wraz z Barbarą Grąbczewską od 2002 roku pracownię OVO Grąbczewscy Architekci w Katowicach. OVO Grąbczewscy Architekci uzyskali kilkadziesiąt międzynarodowych i krajowych nagród i wyróżnień za twórczość architektoniczną , w tym Nagrodę Roku SARP 2006 za najlepszą realizację w Polsce, Nagrodę Polski Cement w Architekturze 2006, nagrodę EUROPE 40 UNDER 40 2009 dla najlepszych młodych europejskich architektów i designerów, wyróżnienie na Międzynarodowym Biennale Architektów LEONARDO 2009, nagrodę Sportowy Obiekt Roku 2011 przyznawaną przez Polski Komitet Infrastruktury Sportowej, nagrodę Budowlana Firma Roku 2014 w kategorii biura projektowe, finał konkursu Życie w Architekturze 2012 oraz 2015. Najbardziej znane budynki zaprojektowane przez OVO to Pawilon Paleontologiczny w Krasiejowie (wraz z Goczołowie Architekci), Ośrodek Zdrowia w Gierałtowicach, Muzeum Ognia w Żorach. Projekty OVO były publikowane i prezentowane na wystawach w Atenach, Amsterdamie, Barcelonie, Florencji, Rzymie, Wiedniu, Pradze, Budapeszcie i Bratysławie. Najnowszy projekt Muzeum Ognia w Żorach, był szeroko publikowany w polskiej i zagranicznej prasie oraz znalazł się na okładce kwietniowej Architektury – Murator.

20.45 / dyskusja.

21.00 / dj set

22.00 / projekcje filmów połączone z prelekcją Jadwigi Kocur / Dwugłowy smok (2006, 35min) / reżyseria: Jadwiga Kocur.

Pretekstem dla filmowej opowieści jest architektura 20-lecia międzywojennego, przez pryzmat której toczy się opowieść o społecznej i politycznej traumie spowodowanej podziałem. W konsekwencji Górny Śląsk, w ciągu zaledwie kilku lat, z prowincjonalnego pogranicza zaczął się zmieniać w nowoczesna metropolie nasycona architektura z kręgu Neues Bauen, Le Corbusiera i Szkoły Chicagowskiej, stając się najbardziej progresywnym eksperymentem urbanistycznym Europy pierwszych lat 30tych XX wieku.

***

Grażynka (2013, 16min) / reżyseria: Bartłomiej Grzesik / opieka artystyczna: Jadwiga Kocur.

Film opowiada o chorzowskiej szkole jako miejscu gdzie ścierają się giganci, czyli: Bismarck, Piłsudski, Batory, Stalin. Rywalizują oni w wielkiej grze o Chorzów. Film pokazuje szkołę, jak idealnie funkcjonujący organizm kobiety… Nietypowej kobiety-Grażynki, z ciekawym życiorysem. Pierwszą „łamigłówką” związaną z jej osobą był spór o ojcostwo oraz jej tragicznych związkach (Piłsudski, Batory, Stalin).

***

Jadwiga Kocur – reżyserska i scenarzystka filmów dokumentalnych poświęconych przede wszystkim architekturze, ale i sztuce. Gdyby nie architektura, byłaby – jak mówi o sobie – skazana na czytanie książek. Dlatego jej filmy są wynikiem nie tyle fascynacji architekturą, ile fascynacją nieskończonych możliwości odczytywania historii zapisanych w czasie dzięki architekturze właśnie. Z wykształcenia polonista z zawodu filmowiec. Swoją filmową drogę związała z architekturą. Debiutowała cyklem reportaży architektonicznych, realizowanych dla TVP pod tytułem „Odkrywanie przestrzeni”. Od 2006 roku realizuje niezależne kino, wciąż pozostając w kręgu architektury. Uczestniczka wielu prestiżowych festiwali filmowych oraz wystaw w kraju i za granicą, m. in. w USA, Kanadzie, Turcji, Niemczech , Wielkiej Brytanii i Czechach. Współpracowała z DISCOVERY CHANNEL. Obecnie jej filmy można zobaczyć na kanale PLANETE.

23.00 / Dyskusja z udziałem Jadwigi Kocur

23.30 / Party in the gallery czyli dj set

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest