Razem możemy więcej

Razem możemy więcej

7 maja 2015 Wyłączono przez Tomasz Breguła

Konferencja „AktywPatronatne metody integracji społecznej” organizowana przez Chorzowskie Stowarzyszenie Pomocy Serce, odbyła się pod koniec ubiegłego miesiąca w Starochorzowskim Domu Kultury. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach projektu Promocja Równych Szans dofinansowanego z Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.


Podczas spotkania poruszano kwestie nowych form integracji społecznecover(2)j, barier utrudniających wdrażanie innowacyjnych metod, a także ich spójności z aktualnymi problemami społecznymi. Katarzyna Jochymczyk wskazywała jak ważna w tym procesie jest efektywna współpraca międzysektorowa. – Kluczem do sukcesu jest nawiązywanie kontaktów i budowanie relacji w celu realizacji wspólnych przedsięwzięć. Obok działań podejmowanych przez Ośrodki Pomocy Społecznej bardzo ważne są również te, inicjowane przez organizacje pozarządowe – oceniła koordynatorka projektu.

Razem możemy więcej 4

Aldona Frączkiewicz – Wronka

Również wypowiadający się prelegenci przekonywali jak ważne jest wprowadzanie tzw. aktywnych metod integracji społecznej. W pierwszej części konferencji skupiono się jednak na funkcjonowaniu instytucji państwowych. – Wiele lat temu doszłam do wniosku, że publiczne pieniądze są nieodpowiednio wydawane. Instytucje przekazują zasiłki i nie otrzymują nic w zamian. Należy rozdysponowywać dostępne środki w taki sposób by przynosiły oczekiwane rezultaty – mówiła Aldona Frączkiewicz – Wronka, Kierownik Katedry Zarządzania Publicznego i Nauk Społecznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Realizatorka wielu projektów badawczych przekonywała przy tym, że strategia gospodarowania środkami przeznaczanymi na wsparcie osób bezrobotnych, powinna procentować powstawaniem obopólnych korzyści. – Należy poznawać możliwości i potrzeby każdegoRazem możemy więcej 2 z osobna. Motywować do działania i stawiać na integrację społeczną. Wspólne działania czy przedsięwzięcia mogą doprowadzić do zapewnienia korzyści zarówno dla petentów, jak i dla państwa – dodała Aldona Frączkiewicz – Wronka.

W podobnym tonie wypowiadała się Jolanta Radecka. – Na przestrzeni lat utarło się, że jednostkom pomocy społecznej przypisujemy jedynie udzielanie pomocy finansowej, zapominając o aktywizacji zawodowej. Działalność instytucji na tym polu jest daleka od doskonałości. Wysyłanie bezrobotnych na różnego rodzaju szkolenia, bez odpowiedniej diagnozy, bez indywidualnego podejścia, nie ma sensu – podkreślała Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Babicach.

Razem możemy więcej 3

Jolanta Radecka

Zdaniem Jolanty Radeckiej niezbędne jest wprowadzenie zmian w strategii zarządzania Ośrodkami Pomocy Społecznej. – Płacenie zasiłków nic nie da. Trzeba integrować i aktywizować. Chcemy, żeby petenci otrzymywali narzędzia dzięki którym z powodzeniem odnajdą się w społeczności lokalnej – przekonywała. Podczas konferencji dyskutowano jednak nie tylko o potrzebie reorganizacji sposobu funkcjonowania instytucji państwowych.

Prelegenci wskazywali również jak ważna jest działalność na rzecz integracji na poziomie społeczności lokalnej. To zagadnienie przybliżyła uczestnikom konferencji Iwona Nowak. – Nie chodzi tylko o to, żeby po rozwiązaniu jednego problemu, grupa przestała istnieć. Trzeba utrwalać silne relacje skoncentrowane na wspólnych działaniach. To bardzo ważne by mieszkańcy odczuwali potrzebę poprawy jakości życia w swoim najbliższym otoczeniu – podkreślała przedstawicielka Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides.

Liderka grupy Inicjatywa – Osiedle Kukuczki, na podstawie własnych doświadczeń, przedstawiła natomiast jak omawiane założenia, powinny być realizowane w praktyce. Wspólne działania mieszkańców katowickiego osiedla zaowocowały m.in. wygraną w ogólnopolskim konkursie „Zielona ławeczka” finansowanym przez Bank Ochrony Środowiska. – Nasza działalność jest dowodem na to, że nieformalne, małe grupy, potrafią działać skutecznie i nie dają się zepchnąć na margines. Cały czas stawiamy przed sobą nowe cele. Mam nadzieję, że dzięki zintegrowaniu naszych działań, uda nam się je osiągnąć – mówiła Barbara Kaczyńska.

Uczestnicy konferencji mieli możliwość indywidualnej rozmowy z przedstawicielami wielu organizacji działających na terenie województwa śląskiego. – Każdy mógł wynieść z tego spotkania cenną wiedzę i nawiązać nowe kontakty. Uważam, że tego typu konferencji powinno być jak najwięcej – przekonywała Gabriela Skrzypek. – W ramach projektu realizowanego w latach 2014 – 2016 odbywają się m.in. spotkania z zakresu aktywnych metod integracji społecznej, a także wykłady z psychologami. To było podsumowanie naszych rocznych działań. Teraz czekamy na uczestników, którzy wezmą udział w następnej edycji – dodała prezes Chorzowskiego Stowarzyszenia Pomocy Serce.

P1050511

Grupa Teatralna „Outsider”

Zwieńczeniem konferencji był występ Grupy Teatralnej „Outsider”. W spektaklu uczestniczyli podopieczni oraz terapeuci chorzowskiego Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego oraz uczennice ZST nr 2. Grupa integracyjna ma na celu rozwijanie wyobraźni, kształtowanie koncentracji, aktywizację ciała, a także ćwiczenie umiejętności wzajemnej współpracy niepełnosprawnych aktorów. Grupa istnieje od ponad 20 lat.

tb

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest