Miasto Architektów

Miasto Architektów

2 lipca 2015 Wyłączono przez Tomasz Breguła

W piątek 3 lipca o godz. 18:00 w Furheart Gallery przy ul. Wolności 15, odbędzie się spotkanie organizowane w ramach cyklu „Miasto Architektów”. Wezmą w nim udział Jurand Jarecki, Robert Konieczny, Ryszard Nakonieczny i Stanisław Podkański.

Miasto Architektów to cykl spotkań z architektami, którzy odcisnęli swój ślad w śląskiej przestrzeni miejskiej. Zaproszeni goście opowiedzą jak wyglądała ich kariera zawodowa, w jakim otoczeniu powstawały ich budowle oraz jaki mają do nich stosunek dzisiaj. – Odwiedzimy archiwa prywatne i państwowe aby przypomnieć sobie jak Śląsk wyglądał dawniej oraz jak zmienia się jego architektura – powiedział Marcin Szczelina z Furheart Gallery, krytyk architektury i kurator projektu. Każde spotkanie rozpoczynać będzie premierowy film, w którym przybliżone zostaną sylwetki ich uczestników.

– PROGRAM –

  • 18:00 – premierowy pokaz filmu o Jurandzie Jareckim autorstwa Marcina Denisiuka.
  • 18:20 – wykład Juranda Jareckiego.
  • 18:50 – dyskusja z udziałem Juranda Jareckiego, Roberta Koniecznego i Stanisława Podkańskiego.

 

W dyskusji wezmą udział:

Jurand Jarecki (ur. 4 października 1931 w Krakowie) to architekt, modernista, przedstawiciel modernizmu i twórca lub współautor takich budynków oraz zespołów budowlanych, jak: Spółdzielczy Dom Handlowy „Zenit”, Spółdzielczy Dom Handlowy „Skarbek”, Biblioteka Śląska, czy kino „Kosmos”. Zainspirowany wizją Le Corbusiera, z którym zetknął się podczas pobytu we Francji, wdrażając na Śląsku idee modernizmu, przełamywał klasyczne myślenie o architekturze. Jego projekty stanowią do dziś inspirację oraz wizytówkę poprzedniej epoki architektonicznej.

Robert Konieczny prowadzi od 1999 roku pracownię KWK Promes, wielokrotnie nagradzaną w kraju i zagranicą. W 2011 roku otrzymał nagrodę Ministra Kultury, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie architektury. Konieczny był sześciokrotnie nominowany do Europejskiej Nagrody Fundacji Miesa van der Rohe. Do jego najważniejszych projektów i realizacji zaliczyć można między innymi Dom OUTrialny, Dom Bezpieczny, Dom Aatrialny, Dom Autorodzinny oraz dom własny – Arkę Koniecznego.

Ryszard Nakonieczny – dr inż. arch., adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Od 2004 do 2011 był redaktorem naczelnym Kwartalnika Archivolta. Jest członkiem międzynarodowej organizacji DOCOMOMO z siedzibą w Paryżu, SARP-u, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa oraz KUiA PAN Oddział Katowice. Teoretyk i specjalista w dziedzinie architektury współczesnej, historii architektury, modernizmu oraz konserwacji i rewaloryzacji zabytków.

Stanisław Podkański – doradca prezydenta miasta Katowice ds. architektury i urbanistyki. Od września 2010 do końca marca 2014 Stanisław Podkański pełnił funkcję Przewodniczącego Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej przy Prezydencie Miasta Katowice” by z dniem 1 kwietnia 2014 roku objąć funkcję architekta miasta. Jest autorem nagradzanych projektów i realizacji obiektów kubaturowych oraz prac urbanistycznych oraz planistycznych. Członek SARP, Towarzystwa Urbanistów Polskich, Izby Architektów RP.

Kuratorzy projektu:

Marcin Denisiuk – rocznik ’91. Autor fotografii i krótkich filmów. Współpracownik rozswietlamykulture.pl oraz katowickiego ośrodka Telewizji Polskiej.

Marcin Szczelina – krytyk i kurator architektury. Niezależny ekspert Mies van der Rohe Award 2015. Współtwórca kolektywu Architecture Snob i założyciel Furheart Gallery.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest