Uwaga! Dziki!

Uwaga! Dziki!

21 lipca 2015 Wyłączono przez Tomasz Breguła

W ostatnich miesiącach do naszej redakcji napływały informacje dot. niebezpieczeństwa powodowanego przez dziki przebywające na terenie Parku Śląskiego. Niektóre z nich zapuszczają się nawet na główne aleje i niejednokrotnie wykazują zachowania agresywne. Można je napotkać w gromadach liczących od kilku do kilkunastu osobników.

P1060052

Przedstawiciele Parku Śląskiego wskazują, że w tej sprawie mają związane ręce. – Temat jest nam znany od dłuższego czasu. Problem zauważyliśmy przed kilkoma miesiącami i od tego momentu prowadzimy korespondencję z chorzowskim urzędem miasta. Dziki są gatunkiem chronionym, zatem to prezydent miasta jest władny podjąć decyzję dot. np. odłowienia dzików i przeniesienia w miejsce, w którym nie będą niepokoić mieszkańców – poinformował rzecznik Parku Śląskiego, Łukasz Buszman.

Wnioski o podjęcie takiej decyzji, kierowane do chorzowskiego magistratu przez Park Śląski, pozostają bezskuteczne. – Park nie może na własną rękę podjąć działań ws. dzików bez zgody władz Chorzowa, bo wówczas złamałby prawo. Będziemy próbowali nadal, z równą intensywnością, popartą apelami mieszkańców, odwoływać się do władz miasta o rozwiązanie tej sytuacji – dodał Łukasz Buszman.

W przypadku spotkania z dzikiem nie należy wykonywać gwałtownych ruchów. Jeżeli przechodzień zostanie dostrzeżony przez zwierzę, powinien spokojnie się oddalić i zaniechać próby pospiesznej ucieczki. W przeciwnym razie można sprowokować je do ataku. Szczególnie agresywne są lochy z młodymi. Należy zatem pamiętać by pod żadnym pozorem nie dotykać warchlaków.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest