Okrągły jubileusz

Okrągły jubileusz

17 sierpnia 2015 Wyłączono przez Tomasz Breguła

Niebawem minie 105 lat od momentu powstania jednego z najstarszych działających klubów sportowych na Śląsku. By uczcić ten jubileusz, zorganizowano dwa mityngi lekkoatletyczne, które odbędą się 29 sierpnia i 5 września. Na stadionie przy ul. Lompy będzie można obserwować zawodników z krajowej czołówki.

– Przede wszystkim będzie to sprawdzian dla młodzików startujących w Makroregionalnej Lidze Juniorów, a także dla seniorów uczestniczących w Ekstraklasie Ligi Lekkoatletycznej. Mamy nadzieję na wysoki poziom sportowy – powiedział Ryszard Mateusiak, prezes TS AKS Chorzów. Zawody odbędą się ku pamięci Otylii Kałużowej, znakomitej zawodniczki oraz wychowawczyni medalistów olimpijskich, Wiesława Króla i Haliny Richter-Góreckiej.

Od początku swojego istnienia klub reprezentowało wielu wybitnych zawodników i zawodniczek. Nie tylko lekkoatletów, ale również tenisistów, bokserów, zapaśników czy mistrzów sztuk walki. Wszystko zaczęło się jednak od piłki nożnej. To właśnie futboliści 22 sierpnia 1910 roku (niektóre źródła podają datę 22 października) założyli klub, który funkcjonował wówczas pod nazwą Verein für Rasenspiele Königshütte. – Mam nadzieję, że 105-lecie istnienia klubu będzie z nami świętować jak największa liczba byłych i obecnych zawodników AKS Chorzów – mówił Ryszard Mateusiak.

Prezes TS AKS Chorzów wypowiedział się także ws. ewentualnej przeprowadzki klubu na Stadion Śląski. – Takie plany pojawiają się już od jakiegoś czasu. Każde rozwiązanie gwarantujące lepsze warunki do trenowania dla zawodników, jest dobre – zaznaczył Ryszard Mateusiak, związany z klubem odkąd ukończył 15 lat. – Startowałem na 400m i 400m przez płotki. Musiałem jednak przerwać trenowanie w wieku 20 lat z powodu kontuzji. Później byłem trenerem, działaczem zarządu, wiceprezesem, członkiem komisji rewizyjnej i w końcu zostałem prezesem. Tę funkcję pełnię już ok. 13 lat – mówił.

– Z perspektywy czasu sądzę, że na stadionie przy ul. Parkowej panowały zdecydowanie lepsze warunki. To był piękny obiekt, odbywały się na nim ważne zawody, startowali wybitni zawodnicy… – wspomina Ryszard Mateusiak. – Szukaliśmy kompromisu, stadionu nie trzeba było burzyć. Istniała możliwość wybudowania marketu tuż obok. Klub mógłby zyskać dzięki temu sponsora. Teraz ratują nas miejskie stypendia – dodaje prezes TS AKS Chorzów.

Więcej informacji dot. obchodów 105-lecia istnienia AKS Chorzów już wkrótce na e-chorzow.com.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest