Sprawdzamy frekwencję radnych

28 grudnia 2015 Wyłączono przez Tomasz Breguła

frekwencjaWielkimi krokami zbliża się koniec roku kalendarzowego. To idealny moment by sprawdzić jak sprawowali się chorzowscy radni w ostatnich miesiącach. Pod lupę bierzemy ich frekwencję podczas posiedzeń komisji oraz sesji rady miasta.

Od początku br. tylko raz zanotowano stuprocentową frekwencję podczas sesji rady miasta. Nigdy nie zdarzyło się jednak by uczestniczyło w nich mniej niż 20 radnych. Niechlubnymi liderami w klasyfikacji dot. nieobecności podczas posiedzeń lokalnego samorządu są Marian Salwiczek (WdCh) i Klaudiusz Sevkovic (PdChiPO). Wszyscy trzykrotnie nie uczestniczyli w sesjach.

Ostatni z wymienionych również w roku ubiegłym nie mógł pochwalić się wysoką frekwencją notując trzy nieobecności. Nie przeszkodziło mu to jednak w krytykowaniu pozostałych członków rady miasta. Były uczestnik programu telewizyjnego „Big Brother”, podczas wrześniowego posiedzenia samorządu, poruszył temat… Frekwencji radnych.

– Zauważyłem dzisiaj niepokojące zjawisko, które już trwa od dłuższego czasu u nas. Chodzi mi o radnych, którzy podpisują listę obecności i znikają. Czy można przeprowadzić taką weryfikację ostatnich sesji? Mieliśmy dzisiaj dwóch radnych, których praktycznie nie było na sesji, a są podpisani, a jeden z nich tak naprawdę nie brał udziału w żadnym głosowaniu. Może powiem o kogo chodzi – o Pana Wróblewskiego – powiedział Klaudiusz Sevkovic podczas 13. sesji rady miasta.

O ile frekwencję w trakcie obrad chorzowskiego samorządu można uznać za satysfakcjonującą, to już podczas posiedzeń komisji, z pewnością nie. W tym rankingu Klaudiusz Sevkovicz także ma sporo do poprawy (7 nieobecności podczas posiedzeń komisji kultury i sportu oraz 6 w protokołach komisji infrastruktury i funduszy unijnych). 13 nieobecności to jednak spora poprawa w porównaniu z rokiem 2011. Wówczas jako członek komisji kultury i sportu oraz gospodarki i rozwoju miasta zanotował w sumie aż 19 nieobecności.

Tego wyniku nie pobił tegoroczny lider – Tomasz Krawczyk (WdCh), który jedenastokrotnie był nieobecny podczas posiedzeń komisji praworządności i bezpieczeństwa oraz 7 razy w trakcie pracy komisji budżetu i gospodarki. Tuż za nim uplasował się Piotr Wróblewski (PiS) z czternastoma nieobecnościami (5 – Komisja Rewizyjna, 4 – Komisja Praworządności i Bezpieczeństwa oraz 5 – Komisja Rodziny i Pomocy Społecznej). Część nieobecności – także w przypadku Tomasza Krawczyka – została usprawiedliwiona.

Na pochwałę zasługują natomiast m.in. Grażyna Kosińska-Jokel (PdChiPO) – jednokrotnie nieobecna podczas posiedzenia komisji rodziny i pomocy społecznej, Izabela Nowak (RAŚ) – raz nieobecna w trakcie pracy komisji edukacji i Marcin Weindich (PdChiPO) – jednokrotnie nie uczestniczył w posiedzeniu komisji infrastruktury i funduszy unijnych, a także Marek Kopel (WdCh) – dwukrotnie nieobecny w trakcie spotkania komisji kultury i sportu oraz Grzegorz Krzak (PiS) – dwa razy nie uczestniczył w zebraniu komisji rodziny i pomocy społecznej.

Warto dodać, że z początkiem trwającej kadencji, nowy przewodniczący rady miasta Jacek Nowak (PiS), złożył projekt uchwały dot. diet radnych. Przewidywała ona, że za każdą nieusprawiedliwioną nieobecność podczas sesji rady miasta oraz posiedzenia komisji, radny będzie tracić część swojego miesięcznego wynagrodzenia. Uchwała nie została jednak podjęta.

Powyższe podsumowanie zostało sporządzone na podstawie protokołów dostępnych w Biuletynie Informacji Publicznej (do dnia 14.12.15 r.) oraz informacji przekazanych przez Kancelarię Rady Miasta.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest