Trzy tysiące wolnych miejsc

Trzy tysiące wolnych miejsc

22 grudnia 2015 Wyłączono przez Tomasz Breguła
Mikołaj Rykowski

Mikołaj Rykowski

Wiele wskazuje na to, że ubiegłoroczna „Wigilia dla samotnych” była ostatnią zorganizowaną w naszym mieście. Tym razem odbędzie się ona w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Mikołaj Rykowski. W obecnej formie „Wigilia dla samotnych” po raz pierwszy odbyła się trzy lata temu. Wówczas w projekt zaangażował się Park Śląski udostępniając Halę Kapelusz. W ub.r. z powodu – nadal trwającego – remontu obiektu, odbyła się ona w namiocie rozłożonym nieopodal Wioski Rybackiej. Wcześniej właściciel lokalu przygotowywał wigilię w domu, a następnie z powodu ogromnego zainteresowania, w swojej restauracji.

– Przykro nam, że tym razem spotkanie dla samotnych nie odbędzie się w Chorzowie. Dziękujemy jednocześnie za tyle lat wsparcia wszystkim, którzy pomagali nam w minionych latach w zorganizowaniu wigilii. Przenosimy się w nowe miejsce, które otwiera przed nami nowe możliwości. Zależy nam, aby jak największa ilość osób z problemami, mogła do nas przyjść. Docelowo chcielibyśmy by było ich ok. 10 tys. – mówi Mikołaj Rykowski.

Pod koniec listopada we Wiosce Rybackiej wybuchł pożar. Straty oszacowano na ok. 50 tys. zł. Mimo to organizatorzy nie zrezygnowali z realizacji przedsięwzięcia. W zdarzeniu nie ucierpiała kuchnia, w której każdego roku przygotowywano potrawy wigilijne. Tak będzie i tym razem. – Będziemy je transportować do Katowic i tam podgrzewać – tłumaczy Mikołaj Rykowski. Organizatorzy przewidują, że w tym roku na wieczerzy organizowanej w ramach akcji „wolne miejsce” pojawi się ok. 3 tys. osób.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 15:00, ale drzwi MCK będą otwarte dla samotnych już ok. godz. 13:00. Na miejsce będzie można dojechać specjalnie podstawionymi przez KZK GOP autobusami, kursującymi między Chorzowem, Siemianowicami Śląskimi i Katowicami. Przejazd będzie nieodpłatny. Na wigilijnym stole pojawią się m.in. barszcz z uszkami, kapusta z grochem, smażony karp oraz ciasto. Zaplanowano również kolędowy koncert chóru i wystawienie przedstawienia o tematyce świątecznej. Na gości czekać będą prezenty.

Chętni do pomocy w przygotowaniu wigilii, przekazania darów lub finansowego wsparcia, mogą skontaktować się z organizatorami pod nr tel.: 694 019 254.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest