Noc pod gołym niebem

9 sierpnia 2016 Wyłączono przez Tomasz Breguła
planetarium_slaskie_1

fot. Planetarium Śląskie

To będzie prawdziwa gratka dla miłośników astronomii. W nocy z piątku na sobotę będzie można przyglądać się niezwykłemu zjawisku. Na wspólne obserwowanie nieba zaprasza Planetarium Śląskie.

– W nocy z 12 na 13 sierpnia przypada maksimum jednego z najbardziej popularnych rojów meteorów, mający swój radiant w gwiazdozbiorze Perseusza. Rój jest aktywny od 17 lipca do 24 sierpnia, ale najwyższą intensywność Perseidów przewiduje się właśnie w piątek 12 sierpnia. Na wspólne wypatrywanie „spadających gwiazd” zapraszamy przed Planetarium już od godz. 21. Najwytrwalsi mogą pozostać do świtu. Warto zabrać ze sobą leżak lub karimatę, kanapki i napoje – informuje Planetarium Śląskie.

Czym są tak naprawdę spadające gwiazdy? – To drobinki kosmicznej materii pozostawione przez komety na ziemskiej orbicie spalają się w całości w naszej atmosferze. Gwiazdy więc nie spadają, ale podobno spełniają życzenia. Wystarczy tylko zdążyć je pomyśleć zanim meteor zniknie. Perseidy są rojem bardzo obfitym, stad też prawdopodobieństwo na spełnienie życzenia jest wysokie – czytamy na stronie internetowej Parku Śląskiego.

Perseidy przemieszczające się przez gwiazdozbiory Kasjopei, Perseusza oraz Żyrafy, są obserwowane od blisko dwóch tysięcy lat. Pierwsze wzmianki na ten temat pochodzą z Dalekiego Wschodu. Dawniej nazywano je „płaczem nieba” lub „łzami świętego Wawrzyńca”, ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci. Perseidy są pozostałością komety Swifta-Tuttle’a, która przelatuje w okolicy Ziemi co 133 lata. Rój Perseidów, potocznie zwanych spadającymi gwiazdami, można obserwować w sierpniu każdego roku.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest