Konkurs bez zwycięzcy

23 listopada 2016 Wyłączono przez Tomasz Breguła

Katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłosił wyniki konkursu na projekt pawilonu dla zwierząt polarnych, który ma powstać w chorzowskim zoo. Jury nie przyznało jednak pierwszej nagrody.

obrazek-long

Fot.: SARP Katowice

Wg wstępnych założeń, budowa Polaricum ma pochłonąć ok. 300 mln zł. W nowym pawilonie zamieszkają zwierzęta z Antarktydy i Arktyki, w tym niedźwiedzie polarne, pingwiny i foki. Obiekt powstanie na powierzchni ok. 16 ha, w sąsiedztwie słoniarni. Jego budowa prawdopodobnie rozpocznie się w 2018 r., a zakończy w 2020 r. Do konkursu zgłoszono 5 projektów, sąd konkursowy nie wyłonił jednak zwycięzcy.

– W przedstawionych projektach zabrakło wystarczająco wyrazistej, silnej, ikonicznej propozycji projektowej kojarzonej ze środowiskiem polarnym, a równocześnie spełniającej najlepiej wymagania dobrostanu zwierząt. W zasadzie żaden z projektów nie daje dobrego zaplecza-schronienia hodowanym tu zwierzętom. Niewystarczająco również potraktowano aspekty ekonomiczne i związane z utrzymaniem obiektów – argumentują architekci SARP.

Jury zdecydowało się na przyznanie dwóch równorzędnych nagród drugich (8486 Architekci i AIM Architekci ) oraz trzecich (P.A. NOVA i Ostrowscy Architekci). W przyszłym roku ogłoszony zostanie kolejny konkurs. Po przygotowaniu przez zwycięzców dokumentacji technicznej, Śląski Ogród Zoologiczny rozpocznie starania o pozyskanie źródeł finansowania dla realizacji inwestycji. Wiadomo już, że część środków przeznaczonych na ten cel, prawdopodobnie będzie pochodzić z budżetu województwa śląskiego.

Fot. 1: 8486 Architekci;

Fot. 2: Pracownia Projektowa AIM

Fot. 3: P.A. NOVA

Fot. 4: Ostrowscy Architekci

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest