Otwarcie schronu w Maciejkowicach

17 listopada 2016 Wyłączono przez Tomasz Breguła
widok-od-str-kopuly2

fot.: Pro Fortalicium

Od najbliższej soboty udostępniony dla zwiedzających zostanie schron bojowy z 1936 r. Zlokalizowany w okolicy Żabich Dołów bunkier został odkopany przez miłośników historii ze stowarzyszenia Pro Fortalicium. Tego samego dnia, przy ul. Majętnego, nastąpi również otwarcie nietypowego placu zabaw…

przechwytywanie

lokalizacja schronu

Maciejkowicki schron był podczas II wojny światowej częścią systemu umocnień przebiegających w okolicach granicy polsko-niemieckiej oraz sąsiadował z bunkrami w Łagiewnikach i Dąbrówce Wielkiej. Uzbrojony był w dwie armaty przeciwpancerne. W dolnej kondygnacji znajdowały się pomieszczenia dla załogi, magazyny z amunicją, wraz z windą. Umocnienia nie zdołały powstrzymać Wermachtu we wrześniu 1939 r., ale zmusiły niemieckie siły zbrojne do częściowej zmiany strategii. Obiekt, przy użyciu łopat i koparki, został odkopany w kwietniu br. przez członków stowarzyszenia Pro Fortalicium.

Otwarcie schronu bojowego znajdującego się przy ul. Głównej, w okolicy Żabich Dołów, nastąpi 19 listopada o godz. 10:00. Godzinę później oddany do użytku zostanie nietypowy plac zabaw. – Między blokami przy ul. Majętnego 8-10 oficjalnie otwarta zostanie „Ścieżka Energii” – czyli sportowy plac zabaw. Mieszkańcy uczestniczyli w projektowaniu urządzeń do zabaw i ćwiczeń oraz przygotowali teren, na którym wyspecjalizowana firma zainstalowała urządzenia. Obie inwestycje zostały dofinansowane przez grupę CEZ Polska w ramach jubileuszowego programu grantowego „Wyzwalamy energię” z okazji 10-lecia Grupy CEZ w Polsce – informuje rzecznik prasowy urzędu miasta.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest