Stary ratusz w ruinie

Stary ratusz w ruinie

16 grudnia 2016 Wyłączono przez Tomasz Breguła

Ratusz w Chorzowie Batorym z roku na rok popada w coraz większą ruinę. Na przełomie 2011 i 2012 roku, ze środków budżetu miasta, przeprowadzono remont dachu, który miał zapobiec całkowitemu zniszczeniu budynku. Inwestycja pochłonęła ponad 100 tys. zł. Obiekt nadal jest jednak w fatalnym stanie. Na przestrzeni ostatnich lat nieruchomość przechodziła z rąk do rąk, ale żaden z właścicieli nie kwapi się do przeprowadzenia rewitalizacji zabytku z własnej kieszeni.

W ciągu ostatnich lat wielokrotnie wzywano właścicieli hajduckiego ratusza do dokonania niezbędnych napraw. Sytuacją w jakiej znalazł się zabytek, na wniosek miejskiego konserwatora zabytków, zainteresowała się również prokuratura.

Budynek utrzymany w stylistyce neobarokowej został zaprojektowany przez Dominika Dreschera i wybudowany przez Arthura Niestroja z Bismarckhütte w 1911 r. Początkowo pełnił funkcję ratusza Hajduk Wielkich. Po II wojnie światowej, aż do 1990 r, mieścił się w nim Posterunek Milicji Obywatelskiej, a następnie Komisariat Policji – do 1998 r.

Przez ostatnie 17 lat zabytek był w posiadaniu kilku właścicieli, m.in. śląsko-dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”, który nie posiadał wystarczających funduszy by o niego zadbać i zdecydował się wymienić nieruchomość na działkę w Bytomiu. Kolejni właściciele zapowiadali, że zagospodarują obiekt m.in. do celów biurowych lub utworzą w nim salon fitness, jednak żadna z koncepcji nie doczekała się realizacji.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest