REWERS – recenzja

REWERS – recenzja

14 stycznia 2017 Wyłączono przez redakcja

W nowym roku w naszym kąciku wydawniczym rozpoczynamy od propozycji książki pt. „Rewers”. Zamieszczamy krótką recenzję wydawniczą.  Zapraszamy do zapoznania się z tą interesującą pozycją na rynku wydawniczym.

Książka składa się z około 50-stronicowych opowiadań polskich autorów kryminałów. Znajdziecie w niej utwory autorów takich jak: Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Gaja Grzegorzewska, Marta Guzowska, Joanna Jodełka, Robert Małecki, Marta Mizuro, Remigiusz Mróz, Joanna Opiat-Bojarska, Małgorzata Sobieszczańska czy Marcin Wroński.

Rewers to zróżnicowane teksty, które łączy motyw miasta. Każdy z autorów potraktował go na swój sposób. Jedni chowają go za fabułą. U innych miasto wyłania się na pierwszym planie. Tematyka również nie jest jednorodna. W niektórych opowiadaniach mamy do czynienia z morderstwem, w innych ludzie znikają w niewyjaśnionych okolicznościach. Autorzy ukazują mroczne strony każdej z miejscowości. Poszczególne zbrodnie mają niecodzienny charakter i zdają się być ściśle związane z miastem, w którym akcja opowiadań się rozgrywa.

Rewers jest nierówny pod względem poziomu opowiadań. Każde z nich prezentuje indywidualny styl autora, ma własną budowę. Różnią się nie tylko miejscem, ale także bohaterami, czasem akcji czy rzeczywistością społeczno-polityczną. Nie da się scharakteryzować każdego z nich osobno, ale niektóre zdecydowanie należy wyróżnić. Najlepsza historia należy do Wojciecha Chmielarza. Jego Babcia Wiśniewska zapewniła Rewersowi mocne otwarcie. To spójna, dobrze skonstruowana opowieść. Nie brakuje tutaj dobrego zakończenia i interesujących bohaterów. Mimo krótkiej formy, czytelnik zdąży zżyć się z bohaterami i da się ponieść historii.

Rewers to interesująca antologia. Jest to z pewnością pozycja dla lubiących krótkie formy. Warto ja przeczytać również chociażby dlatego, by zapoznać się ze stylem danych autorów. Po Rewers powinni sięgnąć ci, którzy dopiero poszukują swojego „ulubieńca”. Robert Małecki, Joanna Opiat-Bojarska, Ryszard Ćwirlej, Remigiusz Mróz  

Wydawnictwo Czwarta Strona

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest