Domowy test CRP, kiedy warto go wykonać?

Domowy test CRP, kiedy warto go wykonać?

28 lutego 2017 Wyłączono przez redakcja

Katar, kaszel, ból gardła – sezon chorobowy w pełni! Jednak nie każda infekcja, która nas teraz dopada, wymaga antybiotyku. Zanim po niego sięgniemy, warto upewnić się czy aby na pewno jest on nam potrzebny. Pomocny w tym może być domowy test CRP, czyli badanie poziomu białka ostrej fazy.

Zażywamy za dużo antybiotyków, niestety często „w ciemno” lub na własne żądanie. W efekcie czego rośnie liczba bakterii opornych. Zanim więc wybierzemy się do lekarza, warto sprawdzić, czy infekcja, która nas dopadła ma podłoże bakteryjne – wymagające antybiotyku, czy wirusowe – wymagające leczenia objawowego lekami dostępnymi bez recepty.

Pomocny jest w tym domowy test CRP (np. GRAND MED CRP test). Pozwala na samodzielne zbadanie poziomu białka C-reaktywnego w organizmie, a tym samym na sprawdzenie, jaka jest prawdopodobna przyczyna kaszlu, gorączki lub bólu gardła. W ten sposób dowiemy się czy rzeczywiście jest to infekcja bakteryjna, czy tylko zwykła „wirusówka”.

Wykonanie takiego testu jest proste i bezbolesne. Przy pomocy mikropipety samodzielnie pobieramy niewielką kroplę krwi, a następnie mieszamy ze specjalnym roztworem. 4 krople powstałej mieszanki nanosi się na test i czeka 5 minut. Domowy CRP test pozwala określić stężenie białka C-reaktywnego w trzech przedziałach. Pierwszy, czyli poniżej 10mg/l oznacza stężenie fizjologiczne tj. brak infekcji bakteryjnej. Przedział 10-30 mg/l wskazuje na możliwą infekcję wirusową, w tym przypadku zaleca się ponowne wykonanie badania za 2-3 dni, jeśli stan zdrowia nie ulega poprawie. Wynik powyżej 30 mg/l wskazuje z wysokim prawdopodobieństwem infekcję bakteryjną i jest wyraźnym sygnałem do pilnej konsultacji z lekarzem.

Kiedy warto sięgnąć po tego typu test? Przede wszystkim, kiedy dopadnie nas infekcja o nieznanej przyczynie. Wykonanie testu może pomóc we wstępnym ustaleniu powodów złego samopoczucia, jest także cenną informacją dla lekarza. Test warto więc zrobić dla pewności, kiedy pojawiają się objawy choroby sugerujące infekcje bakteryjną, są to: dreszcze, gorączka powyżej 38 st. C, mokry kaszel, ból gardła i uczucie drapania, a także nalot na migdałkach i ich spulchnienie, śluzowy katar, ból zatok i uczucie osłabienia. Przy pomocy testu można monitorować również skuteczność podjętego już leczenia. Uwaga! Wynik wskazujący na infekcję bakteryjną powinien być pilnie skonsultowany z lekarzem. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, lekceważenie infekcji bakteryjnej może doprowadzić do poważnych infekcji, a nawet sepsy.

Cena pojedynczego testu GRAND MED CRP test to 29-34 zł. Opakowanie z dwoma testami kosztuje od 38 do 44 zł. Test można nabyć w aptekach stacjonarnych i internetowych.

Źródło informacji: Guarana PR

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest