Władze Chorzowa za połączeniem dwóch szpitali

Władze Chorzowa za połączeniem dwóch szpitali

2 lutego 2017 Wyłączono przez redakcja

O wstrzymanie działań zmierzających do połączenia dwóch szpitali – Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii z Zespołem Szpitali Miejskich – apelowało do władz Chorzowa prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (WRDS) w Katowicach. Jak się okazuje na dzisiejszym posiedzeniu Rady Miasta zadecydowano jednak inaczej. Chorzowski samorząd zadecydował o połączeniu szpitali.  Połączenie placówek ma nastąpić do końca 2017 r. To odpowiedź miasta na wprowadzenie sieci szpitali zakwalifikowanych do odpowiednich poziomów organizacyjnych, od czego będzie zależało ich finansowanie. Samorząd Chorzowa przekonuje bowiem, że po zapowiadanej zmianie przepisów tylko takie rozwiązanie zapewni utrzymanie wszystkich oddziałów szpitalnych. 

Decyzja została podjęta podczas sesji Rady Miasta. Prezydium WRDS apelowało jednak o zdjęcie projektu uchwały w tej sprawie z porządku obrad i przedłużenie w ten sposób konsultacji. „W ocenie prezydium WRDS, tak poważna decyzja i znamienna dla zabezpieczenia opieki zdrowotnej mieszkańców, zwłaszcza dzieci, tak z Chorzowa, jak i spoza miasta, wymaga dogłębnej analizy, a także wszechstronnego rozważenia jej skutków. Należy również mieć na uwadze wymiar społeczny tego rodzaju rozstrzygnięć” – czytamy w piśmie adresowanym do prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotali i przewodniczącego Rady Miasta Krzysztofa Hornika.

Rzeczniczka chorzowskiego magistratu Karolina Skórka, poinformowała, że władze miasta nie wiedziały, że kwestia połączenia szpitali miałaby być omawiana podczas spotkania WRDS. – Nie dostaliśmy zaproszenia na to spotkanie, a chętnie byśmy wtedy wytłumaczyli, skąd ta decyzja i ten pośpiech. Robimy to, by dostosować szpitale do nowych przepisów i uratować przed ewentualnym zamknięciem niektórych oddziałów. Nie możemy czekać z decyzją, ponieważ moglibyśmy nie zdążyć przed terminami możliwego wejścia zmian w życie – podała Skórka.

Zgodnie z aktualną wersją projektów przepisów, Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie miałby zostać zaliczony do pierwszego poziomu szpitali (szpitali powiatowych), a Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr. Edwarda Hankego do poziomu trzeciego (wieloprofilowych szpitali specjalistycznych) – podał chorzowski samorząd. Jak tłumaczyła rzeczniczka UM Chorzów, w konsekwencji doprowadziłoby to do obcięcia dofinansowania dla Zespołu Szpitali Miejskich o 14 mln zł, a oddziały takie jak np. hematologia i geriatria zostałyby wyłączone z ryczałtu, co mogłoby skutkować koniecznością ich zamknięcia.

Dlatego, zdaniem władz Chorzowa, rozwiązaniem na utrzymanie wszystkich oddziałów szpitalnych jest połączenie tych dwóch placówek w jeden zakład leczniczy i przez to zakwalifikowanie go do poziomu trzeciego.

Samorząd zapewnia, że połączenie szpitali ma charakter wyłącznie administracyjny. Wczoraj minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział, że prawdopodobnie za tydzień ustawę wprowadzającą sieć szpitali przyjmie rząd.

informacje UM Chorzów, PAP

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest