Głos obywateli? Kukiz’15 chce wprowadzić dzień referendalny

Głos obywateli? Kukiz’15 chce wprowadzić dzień referendalny

30 marca 2017 Wyłączono przez redakcja

Głos obywateli? Kukiz’15 chce wprowadzić dzień referendalny. Ugrupowanie Kukiz’15 proponuje, by raz w roku lub raz na dwa lata wyznaczony został dzień, w którym Polacy mogliby głosować nad wszystkimi istotnymi tematami.

„Gospodarzem w Polsce nie jest obecna ani żadna inna władza, tylko Obywatele. To Obywatele powinni decydować czy i kogo przyjmiemy do naszej Ojczyzny” – głosi odezwa zamieszczona na stronie: dzienreferendalny.pl. Za pośrednictwem tej strony ugrupowanie chce zorganizować referendum zawierające pytanie: „Czy jesteś za przyjęciem przez Polskę uchodźców w ramach systemu relokacji w Unii Europejskiej”.

„Wszystkie partie polityczne rządzące Polską od lat podchodzą instrumentalnie do referendum i demokracji bezpośredniej. Kukiz’15 chciałby, żebyśmy w dużo większym stopniu zaczęli korzystać z tych instrumentów i słuchać Polaków, a nie polegać na bardzo niedoskonałej ordynacji wyborczej” – argumentował w środę na antanie Polskiego Radia wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka.

Polityk Kukiz’15 odniósł się do słów wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, który uważa, że nie ma potrzeby przeprowadzenia referendum nt. przyjmowania uchodźców w Polsce, ponieważ wszystkie badania opinii publicznej przekonują, że w tej sprawie możemy liczyć na poparcie zdecydowanej większości polskiego społeczeństwa.

Według Tyszki taka inicjatywa powinna się wiązać ze zmianą regulacji dotyczących referendum w ten sposób, że przy zebraniu określonej liczby – 500 tys. bądź 1 mln – podpisów, referendum odbywałoby się obligatoryjnie, a nie za zgodą Sejmu. Ponadto, z uwagi na bardzo wysoki próg referendalny (50 proc. uprawnionych do głosowania), ten wymóg powinien być obniżony lub całkowicie zniesiony.

Referendum jako forma udziału obywateli w rządzeniu krajem najpowszechniej stosowane jest w Szwajcarii, gdzie zasadniczo odbywa się ono cztery razy w roku. Konkretne daty, w których Szwajcarzy pójdą głosować, określone są już do 2032 roku. Od 1848 roku obywatele tego kraju wypowiadali się w głosowaniach ponad 600 razy. Powiedzieli „nie” m.in. ograniczeniom w posiadaniu broni, niedzielom bez samochodów, budowie nowych minaretów, regulowaniu cen książek.

Serwis Informacyjny (PAP)

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest