Inflacja w górę. Coraz więcej płacimy za żywność i paliwo!

Inflacja w górę. Coraz więcej płacimy za żywność i paliwo!

3 kwietnia 2017 Wyłączono przez redakcja

Inflacja w górę. Coraz więcej płacimy za żywność i paliwo. Rosnąca z miesiąca na miesiąc inflacja jest napędzana głównie podwyżkami cen żywności. Tylko w lutym było to o 4,3 proc. więcej niż rok wcześniej. To m.in. przez mrozy na południu Europy, skąd importujemy warzywa i owoce – pisze „GW”.

W lutym warzywa podrożały o 6,4 proc., a owoce o 2,5 proc. Więcej niż przed miesiącem płaciliśmy też za ryby i owoce morza, mleko, sery i jaja. Droższe niż w styczniu były mąka, pieczywo, cukier i kakao. W ostatnich dniach ceny paliwa wyraźnie spadały. W zeszłym miesiącu, w porównaniu z lutym 2016 roku, paliwa były droższe o ponad 20 proc. To efekt porozumienia OPEC mającego na celu ograniczyć wydobycie ropy naftowej i podnieść jej ceny.

Wzrosną również ceny energii elektrycznej. To przez droższy surowiec i podwyżkę opłat związanych z przesyłem, dystrybucją oraz wsparciem odnawialnych źródeł energii zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki. Na razie inflacja jest na bezpiecznym poziomie, zbliża się do celu, jaki wyznaczyła sobie Rada Polityki Pieniężnej (2,5 proc.) i przez ostatnie kilka lat nie mogła w niego trafić. Zdaniem analityków NBP aż do końca 2019 roku go nie przekroczy.

Stopy procentowe NBP są obecnie na najniższym w historii poziomie (podstawowa stopa wynosi 1,5 proc.) i prawdopodobnie na nim pozostaną co najmniej kilka kwartałów.

„Gazeta Wyborcza”: Inflacja wróciła z przytupem. Kto ją odczuje najszybciej, jak bardzo może być groźna?

Serwis Samorządowy PAP

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest