Polska w trocinach.

Polska w trocinach.

27 kwietnia 2017 Wyłączono przez redakcja

„Lex Szyszko. Polska w trocinach” – transparenty z takim napisem pojawiły się dzisiaj obok kopca trocin, który wyrósł przed Sejmem. „Posłowie nie skorzystali z okazji naprawienia chaosu wywołanego przez Lex Szyszko. Dlatego Greenpeace popiera ruchy miejskie, które domagają się przywrócenia społecznych poprawek w Ustawie o ochronie przyrody. Dzisiaj jest na to szansa w Senacie” – mówi Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.

Robert Cyglicki: “Drzewo rośnie długo, ale w stertę trocin można zmienić je momentalnie. Taką stertę zobaczyliśmy dzisiaj pod Sejmem, ale to Jan Szyszko zafundował Polakom prawo, które sprawiło, że podobne kopce zaczęły powstawać masowo i w sposób niekontrolowany w całym kraju. Kiedy wyszło na jaw, do czego prowadzi Lex Szyszko, ludzie zaczęli domagać się przywrócenia społecznościom lokalnym kontroli nad zielenią, nad kształtowaniem zdrowej i wartościowej przestrzeni miejskiej. Greenpeace razem z innymi organizacjami proponowały zmiany, które pozwalały uszanować własność prywatną, ale jednocześnie dawały szansę na skuteczną ochronę dobra wspólnego.

Przez moment wydawało się, że pod wpływem ogromnej społecznej presji parlament naprawi Ustawę o ochronie przyrody. Niestety na ostatniej prostej Sejm wyciął zasadniczą część zaproponowanych przez organizacje społeczne poprawek, które cywilizowały Lex Szyszko i ograniczały chaos wywołany przez ministra środowiska. W obecnej formie nowe prawo nie uratuje polskich drzew i nie pozwala uniknąć nadużyć, na które zwracaliśmy wcześniej uwagę.

Nie zmieniamy zdania: Lex Szyszko to zła ustawa i musi zostać gruntownie zreformowana! Umożliwienie niemal niekontrolowanych wycinek i odebranie społecznościom lokalnym kontroli nad zielenią to tylko część złych przepisów Lex Szyszko. Od momentu, kiedy na początku grudnia ubiegłego roku ujawniliśmy ustawę przygotowaną w Ministerstwie Środowiska, zwracamy uwagę, że szczególnie niebezpieczne są przepisy, które wyłączyły gospodarkę leśną spod przepisów dotyczących ochrony przyrody. Na takie rozwiązania nie ma naszej zgody, dlatego oczekujemy zmian w Ustawie o ochronie przyrody i ostatecznego końca Lex Szyszko”

Informacja prasowa – 27 kwietnia, 2017

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest