Kulinarne starcie w Koszęcinie.

Kulinarne starcie w Koszęcinie.

10 czerwca 2017 Wyłączono przez redakcja

Dla miłośników dobrego jedzenia mogą liczyć na coś wyjątkowego – 11 czerwca w Koszęcinie obędzie się XII Festiwal Śląskie Smaki

fot. ŚOT

Tegoroczna edycja będzie miała szczególny charakter ze względu na miejsce – siedzibę Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, tegorocznego współorganizatora festiwalu. Impreza w tym regionie naszego województwa odbywa się po raz pierwszy. Festiwal gościły bowiem już m.in. Cieszyn, Racibórz, Pszczyna, Bielsko-Biała, Złoty Potok czy Katowice.

Główny punkt imprezy to jak zwykle konkurs kulinarny. Od lat konkurs budzi wiele emocji, przede wszystkim ze względu na wysoki poziom i fakt, że wystartować może w nim każdy: profesjonaliści, uczniowie szkół gastronomicznych czy amatorzy. Wszyscy walczą o Złote Durszlaki i tytuł Eksperta Śląskich Smaków w swojej kategorii. Jednak to nie tylko zacięta kulinarna walka, ale również dobra zabawa i możliwość odświeżenia zapomnianych, regionalnych przepisów. Taki bowiem cel – ożywianie i kultywowanie najlepszych kulinarnych tradycji – stawia przed sobą organizator tego wydarzenia, Śląska Organizacja Turystyczna. Z tego też powodu, by wciąż odkrywać lokalne smaki, nie tylko kuchni śląskiej, ale i innych tradycji kulinarnych, np. beskidzkich czy jurajskich, festiwal co roku odbywa się w innym miejscu naszego województwa. W tym roku w konkursie kulinarnym pojawią się między innymi: raki w winie z konfiturą z płatków róż, zupa krem z kiszonego ogórka z popcornem z krupnioka, kluseczki grzybowe czy grzybionka.

Ale nie tylko uczestnicy konkursu zmierzą się z grzybowymi tradycjami kulinarnymi. To wyzwanie stoi przede wszystkim przed kucharzami, którzy zmierzą się w Bitwie Smaków, czyli pokazie gotowania na żywo w wykonaniu Remigiusza Rączki i Sebastiana Humskiego. Temat bitwy to „Kurka kontra gąska, czyli grzybowe wariacje kulinarne”.

Oprócz wymiaru kulinarnego festiwal to także uczta artystyczna. Po 11 latach przerwy na wydarzeniu pojawi się ponownie Kabaret Rak, a o oprawę muzyczną zadba, jak co roku, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Oprócz tego na festiwalu znajdą się inne zespoły muzyczne, stoiska gastronomiczne, animacje i konkursy dla dzieci.

11 czerwca 2017 r.
Zespół Pałacowo-Parkowy w Koszęcinie – siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, ul. Zamkowa 3, 42-286 Koszęcin.

Program wydarzenia:

13.00 – oficjalne otwarcie Festiwalu
13.00–16.00 – konkurs kulinarny „Śląskie Smaki”
13.15–14.20 – występ Zespołu Kola & Jula
14.30–15.30 – specjalny program muzyczny dla „Śląskich Smaków” w wykonaniu artystów Zespołu „Śląsk”
15.30–16.45 – występ kabaretu „RAK”
17.00 – ogłoszenie wyników konkursu kulinarnego i wręczenie nagród laureatom konkursu
17.30 – Bitwa Smaków, czyli kurka kontra gąska! Pokaz kulinarny Remigiusza Rączki i Sebastiana Humskiego
18.30 – galowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny
19.30 – zakończenie festiwalu

(źródło: www.slaskie.pl)

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest