Ptaki i jeże w mieście! Czy wiesz jak im pomóc?

Ptaki i jeże w mieście! Czy wiesz jak im pomóc?

19 lipca 2017 Wyłączono przez redakcja

Co zrobisz kiedy na swojej drodze spotkasz pisklę lub jeża? Zadzwonisz po pomoc? Kiedy zwierzę jest bezpieczne? Rośnie liczba zgłoszeń. Straż Miejska i MCZK przygotowały krótki poradnik dla mieszkańców. Poniżej przedstawiamy w punktach  kiedy i jak pomagać ptakom i jeżom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PTAKI

  • Na okres od 1 marca do 15 października przypada okres lęgowy ptaków, nie należy wówczas naruszać ich siedlisk ani usuwać napotkanych gniazd. Ptaki odnajdywane w tym okresie to przeważnie tzw. „podloty” – pisklęta, które nie mieszczą się już w gnieździe i poznają świat, choć jeszcze nie potrafią latać. Ptaki te są cały czas karmione przez rodziców i w większości nie wymagają one żadnej interwencji.
  • Jeżeli napotkamy takiego ptaka przy ruchliwej drodze lub w innym miejscu dla niego niebezpiecznym, należy przenieść go na trawnik lub posadzić na najbliższym drzewie lub krzaku, skąd na pewno będzie w stanie przywołać osobniki dorosłe. W przeciwieństwie do ssaków ptaki mają bardzo słaby węch i nie ma obawy, że dorosłe osobniki wyczują na pisklęciu zapach człowieka i przestaną się nim zajmować.
  • Zwierzęta zabrane do domu lub do ośrodka rehabilitacyjnego będą miały w przyszłości mniejsze szanse na normalne funkcjonowanie.

Faktycznej pomocy wymagają jedynie ptaki z wyraźnymi objawami zranienia lub choroby (np. bardzo zły stan upierzenia, brak reakcji na zbliżanie się człowieka, problemy z oddychaniem).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

JEŻE

  • Miasto jest dla jeży ich naturalnym środowiskiem, nie można pod żadnym pozorem zmieniać zdrowemu jeżowi jego miejsca bytowania, nawet jeżeli przebywa on na zamkniętym osiedlu lub chodzi przy ulicy, nie można go stamtąd zabierać.
  • Pod żadnym pozorem nie ruszać młodych. Samica zwykle opuszcza gniazdo w celu znalezienia pożywienia i w każdej chwili może wrócić do swoich dzieci. Jeżeli zabierzemy małe oseski od matki narażamy je na śmierć. W przypadku napotkania gniazda z młodymi należy je obserwować, sprawdzać czy matka wraca do osesków i w jakim są one stanie. Jedynie w przypadku, jeżeli oseski zostały ewidentnie opuszczone przez matkę należy powiadomić Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 32 416 59 87)  lub Staż Miejską (tel. 986)
  • Można sprawdzić, czy jeż nie jest ranny lub chory. Chory jeż się słania i nie reaguje na zewnętrzne bodźce, np. nie zwija się w kulkę. Jest osowiały, z oczu lub z pyszczka wypływa mu wydzielina. Tylko w takiej sytuacji należy powiadomić odpowiednie służby

źródło UM Chorzów

 

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest