USA monitoruje sytuację w Polsce.

USA monitoruje sytuację w Polsce.

21 lipca 2017 Wyłączone przez redakcja

Departament Stanu USA: monitorujemy sytuację w Polsce, to bliski sojusznik.  Rzecznik prasowy Departamentu Stanu Heather Nauert pod koniec czwartkowej konferencji prasowej powiedziała, że Polska jest bliskim sojusznikiem USA, które z uwagą monitorują sytuację w Polsce i przeprowadzane w naszym kraju reformy sądownictwa.

foto PAP

Nauert została zapytana przez korespondenta stacji TVN, co resort sądzi o zachodzących zmianach w Polsce i odpowiedziała „prezydent USA Donald Trump odwiedził ostatnio Polskę, bardzo ważne jest dla nas, by mieć dobre stosunki z Polską i Polakami. Demokratyczna Polska jest naszym bliskim sojusznikiem i bardzo zależy nam na tym kraju i jego obywatelach”.

Rzecznik dopytana przez dziennikarza TVN, czy USA mają zamiar poprosić prezydenta Polski Andrzeja Dudę o zawetowanie ustaw odpowiedziała, że nie będzie tego komentować oraz dodała, że USA mają dobre relacje z Polską i z Polakami „jesteśmy w bliskim kontakcie w sprawie wielu różnych zagadnień, ta sprawa (reforma sądownictwa) jest zapewne jedną z nich”. Konferencja prasowa dotyczyła różnych tematów z areny międzynarodowej, głównymi wątkami była sytuacja na Ukrainie i walczący na jej terenie separatyści wspierani i kierowani przez Rosję, sytuacja w Korei Północnej i możliwe nowe sankcje oraz decyzje Departamentu Skarbu w sprawie firmy ExxonMobil, w której pracował sekretarz stanu Rex Tillerson.

Sprawa Polska została wspomniana w ostatnich 5 minutach konferencji; poświęcono jej ok. 3 minut.

źródło Waszyngton Joanna Korycińska (PAP)

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest