Apel o solidarną pomoc.

Apel o solidarną pomoc.

20 września 2017 Wyłączone przez redakcja

Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego wysłał na ręce Wojciecha Saługi, marszałka województwa śląskiego szczególny list Przypomnijmy: Sejmik Województwa Śląskiego przyjął pod koniec sierpnia uchwałę dotyczącą udzielenia pomocy finansowej na łączną kwotę w wysokości 500 tys. zł na wsparcie osób i rodzin w gminach objętych pomocą po tragicznej nawałnicy. Największą pulę otrzymały najbardziej poszkodowane gminy. Brusy otrzymają 400 tys. zł, do Sulęczyna trafi 100 tys. zł.

© fot. Maciej Żak

Skutki nawałnic cały czas zaskakują siłą swojego rażenia. Nie ma dnia bez informacji o rodzinach pozbawionych dachu nad głową. Ze skali zniszczeń doskonale zdają sobie tamtejsi samorządowcy, w tym marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, który przesłał na ręce marszałka Wojciecha Saługi pismo, w którym czytamy:

„Szanowny Panie Marszałku,

Województwo Kujawsko-Pomorskie zostało szczególnie dotknięte skutkami sierpniowej nawałnicy i trąby powietrznej. Wśród najbardziej poszkodowanych gmin w kraju, 28 znajduje się na terenie naszego regionu, w dziesięciu z nich sytuację można uznać za dramatyczną. Żywioł, który w nocy z 11 na 12 sierpnia siał spustoszenie w północnej i północno-zachodniej części województwa, spowodował uszkodzenie blisko 2 tysięcy budynków mieszkalnych, ponad 850 budynków gospodarczych wraz z zawartym w nich inwentarzem oraz zgromadzonymi płodami rolnymi, jak również wielu budynków użyteczności publicznej. Straty, które wciąż są szacowane, obejmują ponadto zerwane linie energetyczne, zniszczone drogi, liczne podtopienia, powalone wielkie połacie lasów oraz spustoszone pola uprawne.

Wraz z lokalnymi samorządami podejmujemy szereg działań w celu zapewnienia doraźnej pomocy dla najbardziej potrzebujących. Priorytetem jest pozyskiwanie materiałów budowlanych oraz osób chętnych do pomocy przy odbudowie zrujnowanych domów, tak by zdążyć przed pierwszymi mrozami.

W związku z kryzysową sytuacją i stratami, których ogromu nie można było przewidzieć, chciałbym zaapelować do Państwa o wsparcie i solidarną pomoc mieszkańcom terenów, które najbardziej ucierpiały. Połączone siły ludzi dobrej woli przysłużą się do szybszej odbudowy zniszczeń i powrotu mieszkańców regionu i ich dzieci do normalnego funkcjonowania.

Każdego, kto chciałby pomóc, proszę o kontakt z p. Łukaszem Walkuszem, Dyrektorem Departamentu Organizacyjnego tut. urzędu, tel. 56 62 18 311, e-mail: or.sekretariat@kuiawsko-pomorskie.pl.”.

źródło slaskie.pl

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest