Biegacz – Piotr Bojarski – recenzja

Biegacz – Piotr Bojarski – recenzja

3 września 2017 Wyłączono przez redakcja

Bogdan Popiołek jest zwykłym czterdziestoczteroletnim nauczycielem historii, który w imię walki z nadwagą zaczyna biegać. W czasie oglądania wiadomości bohater rozpoznaje na materiale filmowym mężczyznę, którego spotkał podczas treningu. Okazuje się, że został on zamordowany.

Popiołek zdaje sobie sprawę, że jest prawdopodobnie ostatnim człowiekiem, który widział go żywego. Może również mieć wskazówki, które pomogą w ujęciu mordercy. Ku zdumieniu Popiołka jego informacje zostają całkowicie zignorowane przez policję i uznane za bezwartościowe. Sprawa śmierci mężczyzny nie daje mu spokoju. Coraz bardziej zaintrygowany sprawą nauczyciel postanawia sam dowiedzieć się, co naprawdę wydarzyło tego feralnego dnia w poznańskim lasku.  Nie ma pojęcia, że w ten sposób ściąga na siebie uwagę nieodpowiednich ludzi…

Polityczne brudy i przekręty, ekologiczna afera i mroczne tajemnice z przeszłości. Biegacz to trzymający w napięciu kryminał, którego akcja wraz z postępami tytułowego biegacza z każdą stroną nabiera tempa. Czy dotrzymasz mu kroku?

Słów kilka warto poświęcić także literackiemu światu, jaki wykreował w tej książce autor. To Poznań i jego okolice dnia dzisiejszego, ale również i obraz tego regionu, a nawet większej części naszego kraju, sprzed kilkudziesięciu lat. W obu tych przypadkach udało się tutaj Panu Piotrowi oddać charakter naszej rzeczywistości, odwołując się m.in. do ważnych wydarzeń sprzed roku, czy też sprzed lat trzydziestu. To także barwna opowieść o Poznaniu, jego ciekawych zakątkach, topografii, czy też charakterze mieszkańców Wielkopolski, która to z pewnością zachwyci czytelników pochodzących z tego regionu. Najważniejsze jednak wydaje się to, iż powieść jest na wskroś polska, nasza, bliska każdemu czytelnikowi. I na koniec muszę wspomnieć tu o pokaźnej porcji wiedzy, faktów i relacji o wydarzeniach związanych z inwigilacją polskiego Kościoła przez oficerów SB w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, które tworzą także barwną, ważną i niezwykle intrygującą część obrazu tego literackiego świata. Obrazu, którego tak szczegółowe i rzeczywiste tu odzwierciedlenie, musiało z pewnością kosztować autora wiele pracy.

Biegacz to książka, która z pewnoscią zainteresuje wszystkich miłośników dobrego i inteligentnego kryminału w naszym rodzimym wydaniu. Przede wszystkim wpływa na to intrygująca fabuła, ciekawe postacie, logiczna oś wydarzeń i niepowtarzalny klimat tej historii. Ponadto powieść broni się także doskonałym warsztatem pisarskim Piotra Bojarskiego, który raz jeszcze udowadnia tym samym to, iż należy do czołówki polskich pisarzy spod znaku literatury kryminalnej. Wreszcie lektura tej pozycji stanowi także wyjątkową gratkę dla miłośników biegania, którzy odnajdą w tej historii magię, piękno i sens uprawiania tego sportu. Aczkolwiek nie jest wykluczone, iż po lekturze Biegacza pokonywanie kolejnych metrów gdzieś w zaciemnionym i odludnym miejscu pośród drzew, może od teraz przybrać nieco inne emocje…

Wydawnictwo Czwarta Strona

 

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest