PiS chciało odwołać marszałka

PiS chciało odwołać marszałka

29 września 2017 Wyłączone przez Tomasz Breguła

Podczas sesji Sejmiku Śląskiego na wniosek radnych klubu PiS głosowano w sprawie odwołania marszałka Wojciecha Saługi. Przeciwko było dwudziestu pięciu radnych, za odwołaniem opowiedziało się jedenastu. Powodem złożenia wniosku był… spektakl „Klątwa” wystawiony na deskach Teatru Rozrywki w sierpniu br.

Wniosek o odwołanie marszałka został złożony przez radnych klubu PiS 28. Powodem był kontrowersyjny spektakl „Klątwa” w reżyserii Olivera Frljicia, wystawiony na początku sierpnia przez podległy marszałkowi Teatr Rozrywki w Chorzowie. We wniosku radni opozycji jako główne przyczyny podają brak sprzeciwu marszałka na plany wystawienia spektaklu, brak reakcji na apel arcybiskupa Wiktora Skworca w tej sprawie oraz niesatysfakcjonujące wyjaśnienia dla klubu PiS dotyczące okoliczności wystawienia spektaklu.

– Nie mam zapisanych w kompetencjach możliwości doboru repertuaru czy artystów. Co to byłby za kraj, gdyby polityk odpowiadał za spektakl. Na szczęście o repertuarze decydują dyrektorzy nie z politycznego nadania lecz z konkursu, po zasięgnięciu opinii środowisk artystycznych. To sprawia, że mają działać w sposób profesjonalny – tłumaczył podczas sesji Henryk Mercik, członek zarządu odpowiedzialny za kulturę.

Do odwołania marszałka wymagane jest 3/5 ustawowego składu radnych Sejmiku w głosowaniu tajnym. W przypadku Sejmiku Województwa Śląskiego liczącego ustawowo 45 radnych jest to 27 głosów. Odwołanie marszałka jest równoznaczne z odwołaniem całego Zarządu Województwa. Gdy wniosek nie uzyska poparcia w głosowaniu, kolejny może być zgłoszony po upływie 6 miesięcy od głosowania.

W Sejmiku Województwa Śląskiego rządzi koalicja PO (17 radnych), PSL (5), RAŚ (4), SLD (3, obecnie 2 po złożeniu mandatu przez Kazimierza Karolczaka), co daje 29 (obecnie 28) głosów. Opozycyjny klub PiS liczy 15 radnych, ponadto w Sejmiku zasiada 1 niezrzeszona radna.

 

Źródło: informacja prasowa

Fot.: konto na Facebooku Wojciecha Saługi

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest