Zespół „Śląsk” rozpoczął w piątek 65. jubileuszowy sezon artystyczny.

Zespół „Śląsk” rozpoczął w piątek 65. jubileuszowy sezon artystyczny.

24 września 2017 Wyłączone przez redakcja
Tańce z regionu Spisza wykona w piątek Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, inaugurując jubileuszowy, 65. sezon artystyczny w swojej siedzibie w Koszęcinie (Śląskie). Wieczór wypełni też „A to Polska właśnie” – jeden z najbardziej rozpoznawalnych programów zespołu. Nowy układ choreograficzny prezentujący tańce z regionu Spisza powstał pod okiem Marii Wnęk. Włączenie folkloru spiskiego do repertuaru to projekt, na który „Śląsk” otrzymał wsparcie z Instytutu Muzyki i Tańca.

Balet, chór oraz orkiestra „Śląska” zaprezentują w piątkowy wieczór najpiękniejsze pieśni i tańce z wielu regionów Polski. Chór wykona m.in. lubianą przez publiczność „Karolinkę”, „Szła dzieweczka” i „Gąskę”. Balet rozpocznie „Trojakiem” i wykona tańce narodowe: krakowiaka, oberka oraz kujawiaka.

W tym sezonie artystycznym zespół rozpocznie pracę nad nową płytą z pieśniami patriotycznymi; nagrania ruszą w listopadzie. W związku z przypadającą w 2018 r. setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości zespół planuje wiele akcji edukacyjnych oraz uroczystą trasę koncertową po całej Polsce, której kulminacja przypadnie na 1 lipca 2018 – w „Święto Śląska” w Koszęcinie.

Inauguracja nowego sezonu przypada tuż po powrocie zespołu z trasy koncertowej po Europie południowej w ramach projektu „Helokanie Południa”. Przedsięwzięcie było realizowane we współpracy z zespołami: „Sluk” z Bratysławy, chorwackim „Lado” i Węgierskim Państwowym Zespołem z Budapesztu. Jest to jedna z form promowania polskiej kultury za granicą. W nowym sezonie artystycznym „Śląsk” planuje również wyjazdy do USA, Kanady, Francji i na Słowację.

Anna Gumułka (PAP)

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest