Rewitalizacja rynku kolejny etap zmian w centrum Chorzowa.

Rewitalizacja rynku kolejny etap zmian w centrum Chorzowa.

26 października 2017 Wyłączone przez redakcja

Remont jeszcze nie ruszył, a już w piątek na chorzowskim rynku pojawi się pierwsza kawiarnia, nowa zieleń, ławeczki i leżaki. Zanim przestrzeń pod estakadą zamieni się w wielki plac budowy, społecznicy zorganizują w centrum miasta „próbę generalną” dla planowanej inwestycji. 27 października w godzinach od 14:00 do 20:00 każdy będzie mógł przetestować przyszłe funkcje rynku.

Na chętnych czekać będzie słodki poczęstunek, podręczna biblioteczka i wygodne miejsce do wypoczynku. Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci i artystycznych happeningów. Chorzowska filia Domu Aniołów Stróżów zaprosi do studia (zmywalnego) tatuażu i strefy playstation, a stowarzyszenie Freeland przygotuje uliczny perfomance pod nazwą „Żywa Galeria”. Szara przestrzeń pod estakadą wypełni się także zielenią, tak aby każdy mógł poczuć przedsmak przyszłego rynku. – Po raz pierwszy oddamy chorzowianom do testów „prototyp” miejskiej przestrzeni. To innowacyjny pomysł, który warto sprawdzić. Uwagi mieszkańców na pewno pomogą nam lepiej wykorzystać powstający rynek. – zapewnia Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Akcja zorganizowana zostanie w ramach projektu CUMA, czyli Centrum Usług Szkoleniowych i Aktywizacji Zawodowej dla Młodzieży. To pilotażowy projekt, którego głównym celem jest aktywizacja młodych mieszkańców Chorzowa i skupienie ich aktywności wokół nowopowstającej przestrzeni rynku.

Rewitalizacja centrum będzie największą, bo kosztująca ponad 22 mln zł inwestycją, której start zaplanowano na 2017 r. Koncepcja prac zakłada m.in. powstanie pod estakadą czterech pawilonów, w których może znaleźć się miejsce dla gastronomii, usług czy instytucji miejskich. Po lewej i prawej stronie estakady zaplanowano miejsce dla zielonych skwerów, zaś przed Urzędem Miasta pojawi się fontanna. – Od wielu lat miasto zmienia swoje oblicze. Teraz pora na przywrócenie rynkowi jego pierwotnej funkcji. Naszym celem jest aby centralna część miasta stała się miejscem spotkań przyciągającym mieszkańców. Musimy pamiętać o tym, że rewitalizacja to nie tylko remonty i przebudowy, ale przede wszystkim wyzwolenie potencjału społecznego – mówi prezydent Chorzowa.

Rewitalizacja rynku to kolejny etap zmian w centrum Chorzowa, w zeszłym roku zakończyła się budowa pierwszego na Śląsku Centrum Przesiadkowego.

 

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest