Spotkania z urzędnikiem przy kawie. 30.11 Galeria Antresola CHCK.

Spotkania z urzędnikiem przy kawie. 30.11 Galeria Antresola CHCK.

29 listopada 2017 Wyłączone przez redakcja

Zamiast spotkania przy urzędniczym biurku – kawa i ciastko w galerii sztuki. Urząd Miasta w Chorzowie zaprasza społeczników na nietypowe konsultacje.

– Okazja jest wyjątkowa: chcemy podziękować mieszkańcom za olbrzymie zaangażowanie w budżet obywatelski, a także podpytać, co w ostatniej edycji się sprawdziło, a co trzeba jeszcze poprawić – wyjaśnia prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. W spotkaniu wezmą udział urzędnicy, którzy będą odpowiedzialni za realizację zwycięskich inwestycji z 5. budżetu. Forma konsultacji ma sprzyjać rozmowom o szczegółach zgłoszonych przez wnioskodawców projektów. – Tym co wyróżnia chorzowski budżet obywatelski, jest to że nie ograniczamy roli mieszkańców do składania wniosków i głosowania. Nasza współpraca trwa również po ogłoszeniu wyników – wspólnie ustalamy jak zwycięski projekt powinien zostać zrealizowany – uzupełnia prezydent. – Te rozmowy nie zawsze są proste, ale to nie powód, aby z nich rezygnować. Moim zdaniem najważniejszym celem budżetu obywatelskiego jest wspólne planowanie miejskiej przestrzeni – dodaje.

Wyniki 5. edycji budżetu obywatelskiego w Chorzowie

ogłoszono pod koniec października. Wśród zwycięskich propozycji znalazł się m.in.: street workout park, rowerowy plac zabaw, remont schronu w Maciejkowicach, a także utworzenie centrum młodzieżowego filmu amatorskiego i wykłady dla młodych rodziców. Mieszkańcy Chorzowa oddali w sumie 4840 głosów, przyznając różnym projektom aż 41 142 punkty. Wyniki głosowania potwierdzają, że mieszkańcy mieli swoich faworytów – najwięcej głosujących (6608 osób) postanowiło przyznać konkretnym inwestycjom maksymalną liczbę 5 punktów. W głosowaniu wzięło udział więcej kobiet. Oddały one aż 2655 głosów, mężczyźni zaś – 2185.

Ważną zmianą w tegorocznej edycji było ustanowienie osobnych puli środków na projekty inwestycyjne oraz społeczne. Jest to nowość w budżetach obywatelskich, którą jako pierwszy na Śląsku testował Urząd Miasta w Chorzowie. 30 tysięcy złotych w każdym z 8 okręgów przeznaczonych zostanie na działania miękkie, takie jak organizacja imprez, warsztatów, szkoleń itp. Zaś na inwestycje (remonty, budowy, przebudowy) – 300 tys. zł

Na konsultacje zapraszamy wszystkich mieszkańców zaangażowanych w ostatnią edycję budżetu obywatelskiego w Chorzowie, szczególnie wnioskodawców zwycięskich projektów. Spotkanie odbędzie się 30 listopada o godzinie 17:00 w Galerii Antresola (Chorzowskie Centrum Kultury, ul. Sienkiewicza 3).

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest