Stadion Śląski pretendentem do tytułu Stadionu Roku 2017

Stadion Śląski pretendentem do tytułu Stadionu Roku 2017

15 lutego 2018 Wyłączone przez redakcja

Stadion Śląski nominowany do nagrody Stadium of the Year. Tylko raz w historii polski stadion zwyciężył w plebiscycie na Stadion Roku. Teraz, przy okazji ósmej edycji, przebudowany Stadion Śląski jest jednym z dwóch polskich kandydatów obok stadionu Widzewa w Łodzi.

Stadion Śląski pretendentem do tytułu Stadionu Roku 2017Odmieniony Stadion Śląski ma szansę na tytuł Stadionu Roku 2017. Jako jeden z 27 obiektów oddanych do użytku w 19 krajach znalazł się na liście kandydatów do tego zaszczytnego miana podczas głosowania na Stadion Roku 2017.

Rywalizacja jest zacięta, ponieważ w jednej kategorii obok siebie znalazły się arena przyszłorocznego Super Bowl w Atlancie, dwa największe stadiony Mistrzostw Świata 2018 czy najnowszy hiszpański gigant, Wanda Metropolitano w Madrycie. Do tego fascynujące przykłady architektury sportowej z Ameryki Łacińskiej czy nawet Turkmenistanu i Gabonu!

Stadion Śląski pretendentem do tytułu Stadionu Roku 2017Śląski nie jest może stadionem idealnym, jednak kluczowe może okazać się jednak to, czy mieszkańcy Chorzowa i Górnego Śląska rzeczywiście są z niego dumni. Jedna z nagród przyznawana jest bowiem za głosowanie publiczne, w którym udział wziąć może każdy internauta na świecie. Zliczony może być tylko jeden głos z danego urządzenia, tj. komputera lub telefonu.

By wziąć udział, należy wybrać z listy pięć najciekawszych stadionów, przyznając im noty od 5 gwiazdek do 1 gwiazdki. Dotąd aż 35 tysięcy osób z ponad 60 krajów oddało głos, a czas na decyzję jest do 4 marca włącznie.

Drugą, zupełnie niezależną nagrodę, przyzna Jury złożone z ekspertów w dziedzinie projektowania stadionów. Piątka architektów ma łącznie na koncie ponad 20 projektów stadionów, w tym spektakularne areny oddane w Polsce, Rosji, Turcji czy Arabii Saudyjskiej. W zespole znaleźli się: Nick Birmingham (Arup Associates, Londyn), Riccardo Cestari (Londyn), Siergiej Czoban (SPEECH, Moskwa), Bünyamin Derman (DB Architects, Stambuł) oraz dr Maria Sipińska-Małaszyńska (APA Sipińska Małaszyński, Poznań/Warszawa).

Jury w pierwszej kolejności ogłosi finałową dziesiątkę najciekawszych stadionów 26 lutego. Śląski jest nieoficjalnie w gronie faworytów, by znaleźć się w finale. Następnie, po ich dalszej analizie, wybrany zostanie zwycięzca. Najlepszy stadion 2017 poznamy oficjalnie 7 marca.

Stadion Śląski pretendentem do tytułu Stadionu Roku 2017Stadion Roku (Stadium of the Year) to największy w swoim rodzaju plebiscyt na świecie. Rozpoczęty osiem lat temu tylko wśród polskiej publiczności, dziś jest rozpoznawalny w ponad 80 krajach i odbywa się w dwóch językach. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się w obu Amerykach oraz Europie. W minionym roku nagrodzone zostały Vodafone Park (Beşiktaş, Stambuł) oraz London Stadium (West Ham United, Londyn). Jedynym polskim zwycięzcą jest Stadion Energa Gdańsk, nagrodzony w 2012 roku.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest