Zmarł legendarny założyciel zespołu „No To Co”

Zmarł legendarny założyciel zespołu „No To Co”

9 marca 2018 Wyłączone przez redakcja

Piotr Janczerski, wokalista zespołów No To Co i Niebiesko-Czarni zmarł we wtorek, tj. 6 marca. We wrześniu muzyk skończyłby 80 lat. Był wokalistą zespołu Niebiesko-Czarni, z którym współpracował od 1963 do 1967 roku. Z zespołem wystąpił w filmie pt. “Mocne uderzenie”. Po odejściu z zespołu założył słynny folkowy zespół No To Co.

Piotr Janczerski/Agencja Forum/Jerzy Płoński

Piotr Janczerski/Agencja Forum/Jerzy Płoński

Piotr Janczerski urodził się w Łodzi. Tu skończył Państwową Szkołę Instruktorów Teatralnych. Swoją karierę rozpoczynał na estradzie. Najpierw był konferansjerem. W 1963 roku został członkiem zespołu „Niebiesko – Czarni”. Występował w nim do 1967 roku. – Piotrek był w tym zespole wokalistą, ale też konferansjerem – wyjaśnia Aleksander Kawecki, przyjaciel Piotra Janczarskiego. W tym samym roku wystąpił w filmie „Mocne uderzenie”. Także w 1967 roku Piotr Janczerski założył zespół „No To Co”. Nowy zespół zadebiutował 5 grudnia 1967 roku w telewizyjnym programie „Młodzieżowy Klub Piosenki – Po szóstej” . Wystąpił wówczas pod nazwą „Grupa Skifflowa Piotra Janczerskiego”. Chłopcy z Łodzi zaśpiewali „Gwiazdkę z nieba”. Potem telewidzowie wymyślili dla zespołu nazwę „No To Co”.

Piotr Janczerski i „No To Co” wylansowali między innymi takie przeboje jak „ Te opolskie dziouchy”, „Pożar w Kwaśniewicach”, „Po ten kwiat czerwony”, „Nikifor”, „Kocham swoje miasto” czy „Gdy byłem chłopcem chciałem być żołnierzem”.

W 1970 roku Piotr Janczerski odszedł z zespołu. Założył „Bractwo kurkowe”, ale nie odniosło sukcesów na miarę „No To Co”. Potem współpracował m.in z zespołem „Babsztyl”. Pisał piosenki i scenariusze programów dla dzieci. Gdy w 1993 roku reaktywowano „No To Co” odbył z nim serię koncertów po Polsce, a także USA i Kanadzie. W 2016 roku udało mu się zrealizować pierwszą część tryptyku „Z mojego śpiewnika domowego”.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest