Chorzowskie MdM.

Chorzowskie MdM.

7 kwietnia 2018 Wyłączone przez redakcja

Chorzowskie MdM. Chorzów realizuje program wsparcia mieszkaniowego dla młodych par, małżeństw i rodzin z dziećmi. Chorzów ogłosił nabór wniosków do pierwszej edycji programu „Mieszkanie dla Młodych Chorzowian”. W puli znalazło się 16 mieszkań komunalnych w powstającym właśnie TBS-ie w centrum miasta.


Chorzowskie MdM.„To program dedykowany młodym mieszkańcom, którzy rozpoczynają dorosłe życie lub szukają swojego miejsca „na stałe”. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania lub wzięcie kredytu, dlatego specjalnie dla nich przygotowaliśmy korzystną ofertę” – wyjaśnia prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

W puli znalazły się kawalerki oraz mieszkania dwu- i trzypokojowe. Lokale mają powierzchnie od 29 do 63 metrów kwadratowych.  Dwa mieszkania przystosowane są do potrzeb osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Jak poinformował UM Chorzowa, „o mieszkania w ramach programu mogą ubiegać się chorzowianie, którzy nie ukończyli jeszcze 35. roku życia”. Na dodatkowe punkty mogą liczyć pary, małżeństwa i rodziny z dziećmi, a także osoby z wyższym wykształceniem. Premiowany będzie również długi okres zamieszkania na terenie Chorzowa.

Ciekawi jesteśmy cóż to za ważny czynnik społeczny kryterium „osoby z wyższym wykształceniem”. Poza tym Program MdM to system rządowych dopłat skierowany przede wszystkim do młodych ludzi, którzy chcą zakupić swoją pierwszą nieruchomości. Jak wiadomo RTBS nie sprzedaje lokali tylko je wynajmuje. Ciekawi nas również co na to potencjalni lokatorzy RTBS Chorzów, którzy nie będą mogli zakupić mieszkania na własność! Czyżby polityka mieszkaniowa RTBS-u uległa zmianie? Ciekawe w jakim stopniu ów nowy czynnik społeczny „osoby z wyższym wykształceniem”, będzie wpływał na pozytywne zakwalifikowanie beneficjenta do programu?

By móc skorzystać z programu MdM, beneficjenci (potencjalni nabywcy)  oraz wybrana przez nich nieruchomość muszą spełnić szereg warunków określonych w ustawie. Kryteria stawiane przez ustawodawcę nie są zbyt wymagające, dlatego na pewno warto rozważyć zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Program Mieszkanie dla Młodych został przewidziany do końca września 2018 roku. To szansa na zakup nowego mieszkania, ale także tego z rynku wtórnego. Dzięki licznym nowelizacjom w ustawie, rządowy program bije rekordy popularności. Świadczy o tym ilość wniosków, które spływają i ogromne zainteresowanie dofinansowaniem. Bez wątpienia, publiczne wsparcie pomogło już dziesiątkom tysięcy Polaków i jeszcze długo będzie wspierać przy zakupie pierwszego lokum.

Ważnym kryterium będzie też wielkość dochodów osób ubiegających się o przydział lokalu. Zgodnie z przyjętymi zasadami, dochód w gospodarstwie jednoosobowym powinien kształtować się między 200 proc. a 400 proc. najniższej emerytury, natomiast w gospodarstwach wieloosobowych ma to być między 150 a 300 proc. najniższej emerytury na osobę. Obecnie najniższa emerytura to niespełna 1030 zł brutto.

Gdy kryteria dochodowe wnioskujących nie będą spełnione, rozpatrywane będą wnioski osób o dochodzie niższym, najbardziej zbliżonym do wymaganego.

Osoby wnioskujące o mieszkania powinny być zameldowane w Chorzowie lub rozliczać się w tym mieście z fiskusem, albo pracować, od co najmniej dwóch lat. Nie mogą zalegać z podatkami i innymi płatnościami, nie mogą też mieć innego mieszkania albo budować domu.

Zgłoszenia mieszkańcy mogą składać do 30 kwietnia w Urzędzie Miasta w Chorzowie. Szczegółowe informacje oraz formularze aplikacyjne dostępne są stronie internetowej miasta.

W nowym budynku przy ul. Kościuszki powstanie także 45 mieszkań w ramach oferty TBSu, które będzie można wykupić na własność. Dom powstaje w centrum miasta, obok szybu Prezydent – jednej z atrakcji turystycznych Chorzowa, w bliskiej odległości od Parku Śląskiego – jednego z największych śródmiejskich parków w Polsce.

Na podstawie: PAP, UM Chorzów

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci
pinterest